Обновлено: 6 Травня 2022.
У цій публікації ПроВанну.Інфо розповість, чому скло душової кабіни розсипається, вибухає чи лопається. Ви дізнаєтесь, чи можна від цього вберегтися і що робити, щоб уникнути неприємних сюрпризів.
Феномен: скло вибухає, лопається, розсипається!
Підрядники та виробники скляних дверей спочатку відреагували зі зрозумілою недовірою та скептицизмом: Скло не вибухає саме собою. Звичайно, стверджували вони, домовласники повідомляли, що скляні двері відриваються від рами або кріплення і падають на підлогу. Але скляні панелі не вибухали спонтанно.
Досить багато домовласників повідомляли про такий досвід, щоб поступово це явище було визнане. Пошук в Інтернеті за запитом «підривні душові двері» дає десятки результатів, включаючи повідомлення у великих газетах та журналах. Хоч і вкрай рідко, але все ж таки були випадки, коли жителі стикалися з мимовільним вибухом скла під час прийняття душу. Більшість цих випадків характерні певні особливості.
Скло не просто тріскалося, воно вибухало. Розрив ніколи не був тріщиною, яка переходила в уламки скла, що дзвінко падали на підлогу. В одну хвилину двері душової кабіни були цілими, в наступні вони розлетілися на дрібні шматочки, і шум від осколків, що розліталися, був дуже гучним – іноді його описували як оглушливий.
Вибух був спонтанний. Це не був випадок, коли панелі душової кабіни випали з рам і впали на підлогу, або коли дверні кронштейни ослабли і призвели до падіння всіх дверей. Натомість скляні панелі розліталися від центру назовні самі по собі, часто, коли в кімнаті нікого не було.
Здебільшого це відбувалося вночі, дуже пізно чи опівночі. Власники будинків лежали в ліжку, і іноді їх будив спочатку тріск, а потім вибух. Більшість випадків відбувалася між опівночі та 3:00 ранку.
Звіт одного з домовласників типовий для того, що описують багато людей:
У середині вона розлетілася на шматки, залишивши уламки скла всередині рами. Нас прокинувся дуже гучний вибух нагорі. Було дуже страшно. Моя дочка, яка спить нагорі, сказала, що чула два звуки. Перший був схожий на сильний тріск. За кілька хвилин чи годину він вибухнув.
Види скла для душових кабін
Перший крок до розгадки причин, через які скляні душові двері вибухають, здавалося б, без причини – це розуміння самого скла. Різні види скла виробляються для різноманітних сфер застосування.
За правилами, конструкції, які можуть бути небезпечні для людини, наприклад, якщо хтось спіткнеться та впаде у скляні двері, мають бути виконані з безпечного скла. Двері душової кабіни – це саме такий випадок. Безпечне скло виготовляється таким чином, що якщо воно і розбивається, то рівень загрози мінімальний у порівнянні з небезпечним склом . Ось огляд найпоширеніших типів скла.
Відпалене скло
Відпалене скло – це, мабуть, найпростіший вид скла. Відпалене скло після процесу виробництва залишають охолоджуватися природним чином. Воно також відоме як необроблене скло. При розбиванні воно розпадається великі гострі шматки. Ці осколки часто мають зазубрені краї і можуть завдати значних травм людям або пошкодити майно, що знаходиться поруч. З цих причин будівельні норми та правила обмежують або забороняють використання відпаленого скла в тих випадках, коли воно може зазнати впливу людини, у тому числі в душових дверях.
Термооброблене скло (термозміцнене та загартоване)
Термооброблене скло – це скло, яке було оброблене для зміни його міцності. Існує два основних типи термообробленого скла: термозміцнене та загартоване скло. Термооброблене і загартоване скло обробляються на тому самому типі обладнання. В обох процесах скло нагрівається приблизно до 650 градусів Цельсія (1200 за Фаренгейтом), потім примусово охолоджується для створення поверхневого та крайового стиску, що підвищує його міцність. Проте є й важливі розбіжності.
Термозміцнене скло порівняно із загартованим
При термозміцненні процес охолодження відбувається повільніше, ніж при загартуванні. Термозміцнене скло приблизно вдвічі міцніше від відпаленого. Загартоване скло, приблизно вчетверо міцніше відпаленого. При обробці скла його дуже швидко охолоджують, щоб підвищити його міцність.
Загартування змінює властивості скла, тому коли воно розбивається, воно розлітається на дрібні шматочки, а не на гострі уламки, які можуть завдати значних травм. Загартоване скло вважається безпечним склом, а термозміцнене – ні. Коли розбивається термозміцнене скло, уламки за розміром ближче до відпаленого скла. Вони, як правило, залишаються в отворі довше, ніж загартоване скло.
Ламіноване скло
Ламіноване скло також є одним із видів безпечного скла. Воно виготовляється як мінімум з двох шматків скла та одного пластикового прошарку (т.зв. триплекс ). Хоча за потреби може мати більше шарів. По суті це скляний сендвіч. Пластиковий прошарок, зазвичай виготовлений з полівінілбутиралю (PVB), утримує скло разом, коли воно розбивається. Це допомагає склу не розлетітися і не завдати травм або пошкоджень.
ПОЛІВІНІЛБУТИРАЛЬ (анг. PVB – Polyvinyl Butiral) PVB (торговельні марки SDW 3A, SDW 1A) ПВБ є синтетичним полімером, отриманим в результаті взаємодії полівінілового спирту (ПВС) і масляного альдегіду.
Характеризується високою адгезією до різних поверхонь, відмінними оптичними та плівкоутворюючими властивостями, хорошими фізико-механічними властивостями.
Сульфід нікелю
У деяких випадках скло душової кабіни лопається через особливості процесу загартовування. Мимовільне руйнування може статися через включення сульфіду нікелю в скло. Ці включення можуть з часом збільшуватися та викликати напругу. Скло може зруйнуватися під впливом тепла або інших зовнішніх навантажень. Такі випадки рідкісні і не повинні відлякувати вас від установки душової кабіни.
Деякі виробники скла проводять так зване теплове вимочування. Оскільки за наявності у склі сульфіду нікелю може статися мимовільне руйнування, термічне вимочування проводиться у камері. У ній скло піддається впливу вищих рівнів тепла, ніж може витримати сульфід нікелю.
Це дозволяє склу розбитися в безпечному середовищі, а не під час встановлення або знаходження кінцевого споживача. Оскільки це руйнівне випробування, не всі компанії вважають за краще проводити його. Відповідно, купуючи душову кабіну перевіреного бренду, ви можете бути впевнені, що скло не розсиплеться.
Важливо!
Побічним ефектом термообробки є те, що, хоча скло стає більш стійким до прямого удару, воно сприйнятливіше до бічного удару. Наприклад, невеликий скол на бічній кромці скла може призвести до того, що всі двері розлетяться вщент.
Що таке сульфід нікелю?
Сульфат натрію (Na2SO4) додається при виробництві термополірованого скла (флоат-скла), щоб сприяти видаленню бульбашок з нього в процесі плавлення. У поєднанні з нікелевим забрудненням сульфат натрію утворює сульфід нікелю (NiS). Нікелеве забруднення може бути викликане:
- домішкою в сировину;
- Забрудненням під час зберігання та обробки сировини;
- Забруднення від обладнання флоат-лінії.
Прихована загроза
Марк Мешулам, будівельний консультант з Чикаго, який виступав як експерт з цього питання, стверджує, що хоча такий випадок здається спонтанним, завжди існує основна причина. Його думка була опублікована у статті пенсільванської газети The Morning Call.
Мешулам описав загартоване скло як “туго закручену пружину”, яка може мимоволі зламатися з однієї з двох причин: внутрішній дефект або пошкодження скла.
Крихітна, майже невидима скола або тріщина можуть виникнути, якщо двері або панель зачепили неправильно розташованим гвинтом або вдарили по крихких зовнішніх краях. Такі пошкодження не призводять до негайної руйнації дверей, але можуть несподівано дати тріщину при зміні температури, коли скло розширюється і стискається, або навіть через вібрацію, викликану шумом!
Неправильне складання та встановлення
У деяких випадках скляні душові двері можуть розбитись через неправильну установку. Якщо двері встановлені некоректно, вони можуть вислизнути з петель або зійти з направляючої під час відчинення. Крім того, пошкоджені деталі та елементи, такі як гумові пробки або полозья на нижній частині, можуть призвести до поломки скла.
Іноді при складанні монтажники можуть перетиснути кріплення. Скло не трісне відразу, але ймовірність того, що воно лусне буде зростати з кожним днем. Двері та панелі душової кабіни постійно піддаються нагріванню та охолодженню. При цьому скло розширюється та стискається. З кожним таким циклом напруга у склі зростає і, зрештою, вона не витримує. Але це не стосується кабін, зібраних із дотриманням усіх норм.
У статті Seattle Times підрядник Джеррі Філджіано стверджує, що перепади температур можуть вплинути на загартоване скло, хоча повільне зниження температури від дня до ночі, ймовірно, не вважається «екстремальним».
У тій же статті йдеться про те, що зазубрені краї скла, викликані гвинтом або болтом, можуть призвести до руйнування всієї панелі, і що рамкові двері менш схильні до руйнування, ніж безкаркасні.
Що робити?
Якщо ваші душові двері мимоволі вибухнуть, будьте певні, що ви не самотні. Це сталося з сотнями, якщо не тисячами людей, і це добре задокументоване. Ви також можете бути впевнені, що це не полтергейст. Хоча причини не очевидні відразу, є цілком раціональні пояснення того, чому вибухають двері душових кабін.
Серйозні травми трапляються вкрай рідко, але все ж таки має сенс періодично оглядати скляні двері, щоб переконатися, що вся фурнітура і кронштейни на місці, а на скляній панелі немає дрібних зазубрин або тріщин. Якщо ви виявили пошкодження, негайно відремонтуйте або замініть деталі.
Важливо!
Якщо скло душової кабіни вставлятиме у раму у вас вдома – це тривожний дзвіночок. Є ризик того, що монтажники припустяться помилки, яка проявиться через тижні, місяці, а то й роки.
Щоб захистити себе та свою сім’ю від можливості поломки, регулярно перевіряйте скло душових дверей. Перевірте фурнітуру та раму, щоб переконатися в надійності кріплень та їх цілісності. Також перевірте краї скла на наявність сколів та тріщин, які можуть призвести до мимовільного руйнування.
Важливо також уникати грюкання дверима душової кабіни і не використовувати дверні ручки або перекладини для рушників як страхувальний захват, так як це може вплинути на скляні двері.
У цій публікації ми відповідали на запитання: Чому скло душової кабіни розсипається (виривається, лопається). Сподіваємось, публікація була вам корисною. Не забудьте поділитися з друзями!