23 види: Які рослини можна тримати у ванній без вікна

Які рослини можна тримати у ванній без вікна

З цієї публікації ви дізнаєтесь, які рослини можна тримати у ванній без вікна. Ми наведемо список найстійкіших рослин, опишемо їх особливості. Розкажемо, як правильно підбирати рослини, забезпечити їх усім необхідним мінімумом світла та чого категорично не можна робити.

Зміст приховати

Необхідне освітлення

У повній темряві не може рости жодна кімнатна рослина. Без світла в ньому не йдуть процеси фотосинтезу, воно чахне та гине. Якщо ви хочете освіжити вашу кімнату живою флорою, є два варіанти:

  1. Виносити рослини на прогулянку;
  2. Облаштувати штучне висвітлення;
  3. Періодично міняти рослини.

Найкращий варіант – щодня виносити рослини із ванної кімнати. Наприклад, перед виходом на роботу, навчання або походом у магазин винесіть горщики та вазони та розставте на підвіконнях. А після повернення поверніть їх у ванну кімнату.


Важливо

У цій публікації ми навели приклади тіньолюбних кімнатних рослин. Більшість із них бояться прямого сонячного світла. Тому розставляйте їх із західної, північної чи східної сторони будинку чи квартири.


Для постійного освітлення можна використовувати фітолампи, спеціальні світлодіоди чи LED-панелі. Вони призначені для освітлення кімнатних рослин та розсади, дають світло, максимально наближене до сонячного. Це добре рішення, але головна проблема – вибір. Про види фітоламп та їх підбір ви можете прочитати тут .

Деякі вважають, що фітолампи є неефективними і це простий обман покупців. Насправді, це не так. У всьому світі за їх допомогою взимку в теплицях вирощують овочі та ягоди. За смаковими якостями вони не відрізняються від звичайних і краще парникових. Головне – купувати якісні фітолампи у перевірених постачальників.

Є рослини, які довго можуть обходитися без сонячного світла. Від його нестачі вони не гинуть, а починають повільніше розвиватися. Ви можете посадити два «комплекти» такої флори. Одні стоятимуть у ванній кімнаті, інші – на підвіконнях. Вам потрібно їх міняти місцями раз на кілька днів.

Підбір рослин

У кожній ванній кімнаті є свій мікроклімат. Його важко змінити, тому вам доведеться підбирати рослини під ваші умови. Освітлення можна підібрати індивідуально під кожну рослину, а вентиляцію можна посилити, поставивши витяжний вентилятор або замінити старий більш потужний. Але є фактори, які складно впливати.

Перед вибором кімнатної рослини у ванну кімнату зверніть увагу на таке:

  • Рівень вологості;
  • Температура в теплу та холодну пору року;
  • Якість вентиляції;
  • Наявність протягів.

Для того щоб ви не помилилися у виборі, ми привели наукові назви рослин латиною. Але пам’ятайте, всі види діляться на сорти. Вони відрізняються будовою, кольором, вимогами до середовища утримання тощо. Описати всі сорти та різновиди неможливо, вибір за вами.

Цього робити не можна

Є загальні правила розміщення кімнатних рослин та квітів у ванній кімнаті. Рекомендуємо дотримуватися їх. Що не рекомендується робити:

  1. Не ставте вазони та горщики з рослинами впритул до ванни душової кабіни та раковини;
  2. Не ставте горщики з рослинами поруч із батареями, обігрівачами, рушникосушителями, трубами;
  3. Не розміщуйте рослини поблизу вентиляції;
  4. Не використовуйте пральну машину, сушарку або бойлер як тумбу для рослин;
  5. Не садіть ампельні рослини у звичайні горщики, а не ампельні – у кашпо;
  6. Не заводьте рослини з різними вимогами до вологості, світла тощо.

ТОП-23 найбільш невибагливих рослин

Всі описані нижче рослини найкраще підходять для ванної кімнати. Їм не потрібно багато прямого сонячного світла чи рясного поливу. Вони чудово почуваються при кімнатній температурі та високій вологості. Але кожен з них має свої особливості. Їх ми опишемо нижче.

Бегонія Королівська (Begonia rex)

Ця рослина не любить прямого сонячного світла – вона викликає опіки. Під розсіяним світлом листя стає яскравим і густим, при нестачі освітлення воно розвивається повільніше. Забарвлення та фактура листя залежить від сорту.

Висока вологість у ванній кімнаті для бегонії не завада. Поливайте її, коли верхній шар ґрунту у горщику висихає. Не допускайте застою води, у ємності з грунтом повинен бути хороший дренаж.

Бегонія Королівська

Папороть (Polypodiophyta)

Існує багато видів папоротей, придатних для вирощування у ванній кімнаті без вікон. Деякі більш тінелюбні, іншим потрібно більше сонячного світла. Все залежить від конкретного виду. Найкраще в умовах слабкого освітлення почуваються нефролепіси.

Існує 6 основних сортів нефролепісу:

  • Серцелистий;
  • Бостонський;
  • Кучерявий або кучерявий;
  • Грін леді;
  • Еміна;
  • Соната.
Папороть

Плектрантус Ертендаля (Plectranthus)

Цей різновид плектрантусів також відомий як шпороквітник Ертендаля. Відрізняється нелюбов’ю до прямого сонячного світла. Ідеально підходить для ванної кімнати без природного освітлення. Під прямими променями сонця починає жовтіти і засихати.

Драцена Сандера (Dracaena sanderiana)

Драцена Сандера чи бамбук щастя, кімнатний бамбук чудово виживає у приміщеннях без сонячного світла. Йому досить невеликого штучного висвітлення. Кімнатний бамбук можна вирощувати як у ґрунті, так і воді.

Рослина любить тепло, діапазон комфортних температур +20…+35 градусів. Чим тепліше – тим швидше він росте (якщо достатньо вологи). Відмінно переносить протяги, не любить застояне повітря. Під час падіння температури нижче +17°С може загинути.

Орхідея Фаленопсис (Phalaenopsis)

Орхідея фаленопсис – гарна квіткова рослина, яку можна виростити у ванній кімнаті. Вона любить яскраве розсіяне світло та вологість 20-40%. Зазвичай у ванній кімнаті вологість повітря 40-70%. Тому для вирощування орхідеї фаленопсис необхідно зробити хорошу вентиляцію.

Ця рослина по-своєму унікальна. Його можна вирощувати лише у прозорих горщиках, оскільки коріння беруть участь у фотосинтезі. Орхідея фаленопсис вбирає вологу з повітря, а мінерали – з довкілля. Її потрібно «підгодовувати» мінеральними добривами щотижня. Рясного поливу вона не потребує.

Фаленопсиси
Орхідеї фаленопсис

Філодендрон лазить (Philodendron hederaceum, філодендрон чіпляється)

Невимогливий до вологості та температури, філодендрон лазить не любить протягів. Не варто його садити у ванній, де постійно працює вентиляція. Для його вирощування потрібні вазони з добрим дренажем. Але й пересихання ґрунту не можна допускати.

Влітку поливайте рослину, коли ґрунт просохне на 1/3 висоти горщика. Взимку – якщо ґрунт просихає на ½ горщика. Через нестачу або надлишку вологи листя філодендрону, що лазить, можуть змінювати колір і опадати.

Філодендрон лазить, вид зверху
Філодендрон лазить (чіпляється)

Хлорофітум чубатий (Chlorophytum comosum)

Ця рослина добре переносить слабке і сильне розсіяне світло, високу та низьку вологість. Воно здатне виживати за температури +12…+25 градусів. Навіть якщо хлорофітум почне чахнути, при зміні умов довкілля він швидко повертається до життя.

Хлорофітум чубатий – одне з небагатьох рослин, здатних накопичувати воду про запас. Якщо ви недостатньо поливаєте його, хлорофітум почне робити запаси води в корінні. Волога йтиме з листя, вони почнуть підсихати. Якщо ви помітили, що кінчики листя почнуть сохнути – частіше поливайте рослину.

Хлорофітум чубатий
Хлорофітум чубатий

Тенелюбні рослини для ванної кімнати

Заміокулькас (Zamioculcas zamiifolia)

Ця рослина також називається доларове дерево (не плутайте з грошовим). Воно не переносить пряме сонячне проміння, але любить розсіяне світло. Перебої з поливом для нього не страшні – волога та поживні речовини запасаються в рахісі. При поганому освітленні замиокулькас сповільнюється у розвитку, але з гине.

Заміокулькас
Заміокулькас

Аспідістра висока (Aspidistra elatior)

Аспідістра добре переносить нестачу світла та температуру нижче +18. Сорти зі смугастим листям вимагають більше розсіяного світла, з однотонною – менше. При температурі вище +20 вона потребує постійного змочування листя. Тому підвищена вологість у ванній кімнаті піде на користь.

Поливайте аспідистпрру тільки тоді, коли повністю підсихає верхній шар грунту. У теплу пору року це 2-3 рази на тиждень, у холодну – 1-2 рази. Якщо дотримуються ідеальних умов, рослина починає цвісти.

Аспідістра висока
Аспідістра висока

Калатея (Calathea)

Рослина любить вологе повітря і погано переносить пряме сонячне світло, тому підходить для утримання у ванній кімнаті. Калатея добре розвивається при температурах +16 … +20 ° С взимку і +16 … +24 ° С влітку. Поливайте її теплою водою, щоб не допустити гниття кореневої системи.

Найбільш поширені та невибагливі сорти калатеї:

  • Смугаста (Zebrina);
  • Медальйон (Medallion);
  • Шафранна (Crocata);
  • Оздоблена (Ornata).
Калатея
Калатея

Пеперомія туполиста (Peperomia obtusifolia)

Туполістна пеперомія швидко росте при температурі вище +24 градуси. Якщо у ванній холодніше, її розвиток загальмовується. Рослина гине за температури нижче +15. Особливо тяжко низьку температуру вона переносить при перезволоженні ґрунту.

Пеперомія туполістна
Пеперомія туполістна

Епіпремнум золотистий (Epipremnum aureum)

Ця рослина добре переносить як яскраве сонячне світло, так і його нестачу. Що рівень освітлення, то контрастні візерунки з’являються на листі. Пряме сонячне світло не шкодить йому.

Рослина добре почувається при температурі вище +16 градусів. Чутливо до протягів, що позначається на узорі листя. Висока чи низька вологість повітря не шкодить епіпремніуму. Головне – рясний полив. При цьому не можна допускати застою води у вазонах та піддонах. Луству рослини необхідно періодично протирати від пилу та бруду.

Епіпремнум золотистий
Епіпремнум золотистий

Сингоніум ніжколистий (Syngonium podophyllum)

Хоч сингоніум теплолюбна рослина, вона не любить прямого сонячного світла. Для нього підійде штучне освітлення, фіто-лампи. Оптимальна температура в теплу пору року +19…+24, в холодну +15…+17 градусів. Добре переносить короткочасне охолодження до +10°С.

Для нормального розвитку сингоніуму ніжколистного ідеально підійде ванна кімната з підвищеною вологістю. Він любить рясний полив у теплу пору року, але не застій води. Його краще вирощувати у горщиках, розміщених у піддонах із керамзитом. Взимку його потрібно поливати тільки коли ґрунт підсихає.

Сингоніум ніжколистий
Сингоніум ніжколистий

Аглаонема (Aglaonema)

У ванній без вікна можна ставити лише аглаонему із зеленим листям. Ці сорти менш вибагливі до освітлення. Оптимальний температурний режим +20…+25 градусів. При температурі нижче +16 рослина починає чахнути та гине.

Аглаонема чутлива до коливань температури та протягів. Не варто заводити рослину, якщо у вашій ванній кімнаті сильна витяжка. Вона любить високу вологість і щоденний полив. Відповідно, грунт повинен добре дренуватися. Пересихання ґрунту сповільнить зростання аглаонеми та призведе до її загибелі.

Циперус (Cyperus)

Циперус (вона ж Сити) буває чотирьох видів:

  • Розлогий;
  • Парасольковий (чергоднолистий);
  • Папірус;
  • Хелфер.

Як кімнатна рослина для ванної підійде Циперус розлогий і циперус Хелфера. Вони виростають до 60 см та 45 см відповідно. Не вимагають особливого догляду, головна умова – висока вологість повітря та ґрунту. Найкраще ставити горщик із циперусом у кашпо або піддон з водою.

Циперус зонтичний
Циперус зонтичний

Плющ звичайний (Hedera helix, англійський плющ, плющ Хедера)

Плющ – справжній виживач, невибагливий до умов зовнішнього середовища. Існує понад 100 сортів цієї рослини. Для ванної кімнати підійдуть види з менш строкатим листям – їм потрібно менше сонячного світла. Ці плющі віддають перевагу прохолодній температурі, близько +12°С взимку і +18°С влітку. Рослина достатньо поливати 1-2 рази на тиждень.

Діффенбахія (Dieffenbachia)

Ця рослина потребує постійного поливу. При цьому не можна допускати застоювання вологи в ґрунті, горщики повинні мати добрий дренаж. Для поливу використовуйте відстояну воду кімнатної температури.

Диффенбахія добре росте за температури від +18 до +30 градусів. Рослини з строкатим забарвленням листя потребують великої кількості розсіяного сонячного світла. Для вирощування у ванній підійдуть сорти з рівномірним зеленим забарвленням – вони воліють затінені простори.

Діффенбахія
Діффенбахія

Спатифілум (Spathiphyllum)

Ця рослина потребує розсіяного сонячного світла. Чим його більше, тим світлішим буде листя. У затінених місцях листя спатифіллуму витягується в довжину, а ймовірність цвітіння знижується.

Нормальна температура для спатифіллуму 16-18 градусів у холодну пору року та 20-24 влітку. Під час активного зростання він потребує великої кількості вологи. Але ця рослина не любить пересихання або надмірного зволоження ґрунту. Поява чорних цяток на листі – ознака надлишку і застою води в горщику або вазоні.

Мхі (Bryophyta)

Мохи краще садити в плоских ємностях, скляних вазонах або акваріумах. Якщо у ванній кімнаті достатньо вологості, мох не вимагає поливу. Може виникнути зворотне – від надлишку вологи він почне чорніти. Тоді потрібно буде винести його із ванної на кілька днів.

Умови вирощування мохів (бріофітів) залежать від виду. У кожного їх свої вимоги до освітлення, вологості тощо. Мохи мають одну спільну рису – вони люблять тінь, тепло і повітря підвищеної вологості.

Моховий сад
Моховий сад

Нефролепіс піднесений (Nephrolepis exaltata, бостонський або мечовидний папороть)

Розтік любить розсіяне сонячне світло, помірну температуру в межах +18 … +22 градуси. Не переносить сильні протяги, нестачу чи надлишок вологи. Нефролепіс чутливий до перегрітого повітря, тому не розміщуйте його поруч із обігрівачами, радіаторами опалення, сушки для рушників.

Нефролепис піднесений
Нефролепис піднесений

Орхідні (Orchidaceae)

Існують тисячі видів орхідних (орхідей). В основному це тропічні рослини, але є такі, що ростуть у помірних широтах. Не можна навскідку сказати, який вигляд буде добре почуватися у вашій ванній. Все залежить від температури, рівня вологості, протягів, вентиляції, освітлення тощо. Якщо ви вирішили прикрасити ванну орхідеєю, найкраще звернутися до фахівця.

Орхідні

Плаунок (Selaginella, Селагінелла)

Селагінелла боїться прямого сонячного світла (крім пустельних сортів). Вона погано переносить різкі коливання температури та вологості. Такі перепади відразу відбиваються на ніжному листі. Цій кімнатній рослині комфортно при температурі 18-23 градуси, середньої та високої вологості.

Найбільш популярні сорти:

  • Селагінелла безніжкова (Selaginella apoda);
  • Селагінелла гачкувата (Selaginella uncinata);
  • Селагінелла Крауса (Selaginella kraussiana);
  • Селагінелла лускава (Selaginella lepidophylla).
Селагінелла (плаунок)
Плаунок (селагінелла)

Сансевієрія трисмугова (Sansevieria trifasciata, тещина мова)

Ця рослина – сукулент, тому не вимагає рясного поливу. Сансевієрія добре росте, коли грунт злегка підсушений. У теплу пору року активно розвивається за температури +20…+28 градусів, у холодну при +16…+20.

Сансевієрія трисмугова любить розсіяне сонячне світло. Чим його більше, тим насиченіший колір листя. При хорошому освітленні її листя набуває блиску, у ньому з’являються візерунки. При нестачі сонячного світла листя стає матовим і однотонним.

Сансевієрія трисмугова
Сансевієрія трисмугова (щуча або тещина мова)

Які рослини можна тримати у ванній без вікна (повний список)

  1. Аглаонема;
  2. Аспідістра висока;
  3. Бегонія Королівська;
  4. Діффенбахія;
  5. Драцена Сандера;
  6. Заміокулькас;
  7. Калатея;
  8. Мохи;
  9. Нефролепис піднесений;
  10. Орхідні;
  11. Папороті;
  12. Пеперомія туполиста;
  13. Плаунок;
  14. Плектрантус;
  15. Плющ звичайний;
  16. Сансевієрія трисмугова;
  17. Сингоніум ніжколистий;
  18. Спатифілум;
  19. Орхідея Фаленопсис;
  20. Філодендрон лазить;
  21. Хлорофітум чубатий;
  22. Циперус;
  23. Епіпремнум золотистий.

У статті ми постаралися розповісти про те, які рослини можна тримати у ванній без вікна. Сподіваємось, вона була вам корисна. Якщо вам є чим доповнити або хочете поділитися своїм досвідом – пишете у коментарях. Не забудьте поділитись інформацією з друзями!

Залишити відповідь

Мы используем файлы Cookie для лучшего представления сайта. Продолжая использовать сайт, вы соглашаетесь с использованием файлов Cookie.
Согласиться
Политика конфиденциальности