Яких видів лікувальних ванн не буває – 10 марних варіантів

Яких лікувальних ванн не буває

У статті ми розберемо питання – яких видів лікувальних ванн немає. Розповімо від тих процедур, які тільки називаються цілющими, але насправді не лікують. Причому деякі з них є небезпечними для вашого здоров’я. Ви дізнаєтеся, які ризики вам загрожують від прийняття таких ванн і чому вони марні в принципі.

Що таке лікувальна ванна

Майже в будь-якій клініці або санаторії вам запропонують пройти курс «лікувальних» ванн. Існує багато видів таких процедур, але здебільшого вони марні. Звісно, ​​певний ефект від них є. Деякі компоненти допоможуть знизити болючі відчуття, покращити зовнішній вигляд, нормалізувати сон і т.д. Але це лише тимчасове явище.

Як це працює? Наведемо аналогію із зубним болем. Коли у вас болить зуб, ви можете прийняти знеболювальне. Больові відчуття пройдуть, але лише на якийсь час. Хворий зуб треба лікувати – лише тоді можна забути про неприємні відчуття надовго.

Те саме відбувається з так званими «лікувальними ваннами». Практично всі вони лише позбавляють симптомів, але не лікують хворобу. Щоб забути про симптоми завжди, потрібна реальна терапія. Єдиний випадок, коли такі процедури корисні, – хронічні та невиліковні захворювання.

1. Радонові ванни.

Радонові ванни ще недавно пропонували багато санаторій та медичних центрів. Вважалося, такі процедури допомагають при захворюваннях опорно-рухового апарату. Проте сучасна медицина ставить під сумнів ефективність ванн із радоном. І ось чому. Радон входить до групи радіоактивних газів.

Його вплив на організм людини настільки високий, що цим фактом зацікавилися спеціалісти Всесвітньої організації охорони здоров’я. Результати досліджень шокували – до 14% випадків раку легень спровоковано саме дією радону на людину. У зв’язку з цим ВООЗ ухвалила резолюцію, якою зобов’язала всі країни розробити програми боротьби з дією газу радон.

Візьмемо для прикладу лікування радоновими ваннами (сам, зізнаюся, приймав їх 30 років тому у п’ятигірському санаторії). Уявити такий курорт в Америці досить важко – у радону за океаном дуже погана репутація канцерогену, а при покупці будинків навіть потрібно спочатку перевіряти будову на утримання радону в повітрі. Після цього навряд чи ви знайдете досить бажаючих добровільно пірнути в радонову ванну.

Джерело

Крім цього, задуматися про ефективність радонових ванн змушують і відгуки пацієнтів, які пишуть про те, що жодних змін вони не відчули після курсу процедур, а в деяких випадках здоров’я навіть погіршувалося. Зокрема, з’являвся біль у серці.

Очевидно, радонові ванни навряд чи допоможуть відновити здоров’я. На щастя, в арсеналі сучасної медицини достатньо інших процедур – ефективних та безпечних.

2. Хвойні ванни.

Багато хто здивується, побачивши у списку ванн із сумнівним ефектом хвойні. Не можна сказати, що хвоя є небезпечною для людини. Можливо, якщо ви використовуватимете не натуральну хвою, а хімічний екстракт, на шкірі з’явиться алергія. В іншому такі ванни цілком невинні і навіть призначаються маленьким дітям. Але ось лікувальний ефект від таких ванн ви навряд чи відчуєте.

Натуральна хвоя заспокоює нервову систему, допомагає налагодити сон, полегшує стан при застудних захворюваннях, але це не лікувальний препарат. Відповідно, на причину захворювання хвойна ванна не впливає.

Отже, ви, звичайно, можете побалувати себе ванною зі свіжим хвойним ароматом, якщо втомилися на роботі, відчуваєте стрес, хочете покращити стан шкіри та нормалізувати сон. Обов’язково переконайтеся, що натуральна хвоя, щоб уникнути алергічних реакцій. Але лікувального ефекту від такої процедури не чекайте.

Приготування хвойного екстракту для ванни.
Натуральний екстракт хвойний можна приготувати самостійно. Тоді він буде нешкідливим.

3. Ванни з ефірними оліями.

На перший погляд, нічого небезпечного та пахне приємно. Але давайте розберемося – чи мають ефірні олії лікувальний ефект? У мережі Інтернет досить багато інформації про корисні властивості ванн з додаванням олій із різним ароматом. Але в більшості відгуків пишуть лише про тимчасове покращення стану. Деякі аромати справді можуть полегшити біль голови, заспокоїти нервову систему, поліпшити стан шкіри, нормалізувати сон, але причина проблеми залишиться в організмі.

Ефірні олії – приємний додаток для тих, хто любить приймати ванну і після важкого робочого дня хоче розслабитися. Крім цього, ненатуральний продукт при необережному поводженні може спровокувати алергічні реакції і навіть розвиток небезпечних захворювань.

4. Перлинні ванни.

Якщо ви думаєте, що перлинні ванни додають перли, помиляєтеся. Аж надто дорога процедура тоді вийшла б. Назва ванн пов’язана з величезною кількістю бульбашок, які утворюються у воді, і на вигляд нагадують перлинки.

Чи має така ванна лікувальний ефект? Давайте розберемося. Під час процедури на організм впливають дві полярні температури – спочатку +36 градусів, потім вона остигає до +18 градусів. При серцево-судинних захворюваннях такі перепади температур небажані.

Безліч бульбашок, які утворюються у воді, звичайно, приємні, наче гладять шкіру, але навряд чи цього достатньо для повноцінного масажу або лікування захворювань опорно-рухового апарату. А ось на покращення настрою та спокійніший стан ви цілком можете розраховувати.

Перлина ванна

5. Скипидарні ванни.

Головна особливість таких ванн – активний термічний вплив. Людина протягом 30-60 хвилин перебуває у воді при температурі близько +40 градусів, а з огляду на те, що у воду доданий скипидар, серцево-судинна система знаходиться в сильній напрузі. У домашніх умовах самостійно проводити такі процедури категорично заборонено, оскільки скипидар надає навантаження, яке організм людини не завжди здатний винести.

Стаття на тему:

Чи можна приймати ванну за високого тиску і як це правильно робити?

У науковій медицині скипидарні ванни не отримали офіційного підтвердження своєї ефективності, аж надто складна процедура, трудомісткий процес, та й ймовірність ускладнень існує.

Для скипидарної ванни потрібно приготувати спеціальну емульсію з різних компонентів, при цьому важливо дотримуватися пропорцій і строго витримати рецептуру. Склад емульсії для скипидарної ванни відрізняється залежно від артеріального тиску пацієнта – високий чи низький. Думка лікарів однозначна – краще звернутися до традиційніших методів лікування, ніж скипидарна ванна.

Протипоказання скипидарних ванн за даними компанії Гута Клінік :

 • Відкрита форма туберкульозу.
 • Аритмія.
 • Серцева недостатність ІІ-ІІІ ступеня.
 • Гіпертонічна хвороба ІІ-ІІІ стадії.
 • Шкірні захворювання у період загострення.
 • Короста.
 • Гострий запальний процес чи загострення хронічних захворювань.
 • Злоякісні новоутворення.
 • Вагітність.
 • Індивідуальна нестерпність скипидарних ванн.

6. Лужні або содові ванни.

Такі ванни рекомендують для схуднення, але найімовірніше, рекомендують їх люди, які не пробували таку процедуру. Справа в тому, що сода навряд чи допоможе вам позбавитися зайвих кілограмів, а от зневоднення вам загрожує. У багатьох відгуках жінки пишуть, що вже через 5 хвилин після початку процедури відчувається ефект лазні – по спині, особі, руках струмками стікає піт.


Важливо

Якщо після лужної чи содової ванни ви втратили вагу – це ознака лиха. Причина не в тому, що жирові клітини розчинилися. Просто ви втратили багато вологи, яку потім неминуче поповните.


Чим небезпечна втрата рідини для організму? Густіє кров, а це означає, що підвищується ймовірність утворення тромбів. Небезпечна перспектива, тому дуже добре подумайте про доцільність содових ванн. А ще краще, займіться спортом та перегляньте систему харчування.

Лікарі зазначають, що при необережному застосуванні таких процедур можливі такі наслідки – збій серцевого ритму, гіпертонія, стрімкий розвиток ракових пухлин. Погодьтеся, дуже сумнівна ефективність, тому ризикувати не варто. Хоча в деяких випадках, наприклад, для зняття болю від кропив’янки, содова ванна може допомогти.

7. Ванни з кухонною сіллю.

Дієтологи навперебій розповідають про те, що надлишок солі небезпечний для здоров’я. А що кажуть лікарі та косметологи про ванни з кухонною сіллю? Виявляється, дія процедур також є досить сумнівною. Використовувати сіль як лікарський препарат як мінімум безглуздо.

Однак назвати сольові ванни абсолютно марними теж не можна. Після такої процедури шкіра стане гладкою, доглянутішою. Сіль витягує вологу з організму, тому зникають набряки, але ця властивість може і нашкодити, оскільки густіє кров, відповідно, підвищується ризик утворення тромбів. А з огляду на те, що людина перебуває у досить гарячій воді і втрачає вологу, наслідки такої процедури непередбачувані. Особливо для людей із захворюваннями серця та гіпертонією.

8. Гірчичні ванни.

Всезнаючий Інтернет розповідає, що гірчична ванна допоможе позбавитися болю в суглобах, налагодити сон, відновити кровообіг. Але за цим списком позитивних властивостей ванн із сухою гірчицею ховається багато нюансів. Якщо їх не враховувати, ні про який позитивний ефект навіть не думайте.

Насамперед, давайте згадаємо про те, що гірчиця – це сильний алерген, а у формі порошку – це дуже концентрований продукт, який має агресивну дію на тіло та організм. Тому перед процедурою рекомендують зробити тест на чутливість. Якщо порушити концентрацію, на шкірі навіть можуть з’явитися опіки, найбільше постраждають слизові оболонки.

Тому багато ресурсів рекомендують перед процедурою змастити найбільш чутливі ділянки жирним кремом. Також не рекомендують занурювати у ванну з гірчицею груди та область. Погодьтеся, коли процедура має стільки обмежень, виникають сумніви щодо її ефективності.

Гірчична ванна

9. Каштанові ванни.

Кінський каштан допомагає при варикозному розширенні вен – цей факт має не лише теоретичну основу, а й практичні докази. А як справи з каштановою ванною? Йдеться про ванну з додаванням концентрованого розчину кінського каштану. Процедура на перший погляд корисна, розслаблююча, але має недоліки. Насамперед, це величезний перелік протипоказань:

 • порушення менструального циклу;
 • артеріальна гіпотензія (гіпотонія);
 • слабка згортання крові;
 • цукровий діабет;
 • захворювання із внутрішніми кровотечами;
 • вагітність;
 • мокнучі дерматити;
 • трофічні виразки;
 • туберкульоз;
 • гарячкові стани;
 • алергія на кінський каштан;
 • гостра стадія тромбофлебіту (тромбозу із запаленням стінки вени та утворенням тромбу).

Досвідчений фахівець зобов’язаний їх урахувати. Другий момент – процедура доступна лише у спеціалізованих санаторіях. Чому? Тому що знайти якісний, натуральний концентрований розчин кінського каштану в аптеках практично неможливо. І ще один момент, про який обов’язково треба згадати – деякі пацієнти відзначали, що каштанові ванни значно поступаються ефективності традиційному лікуванню кінським каштаном.

10. Пінно-солодкові ванни.

Така процедура не є у прямому сенсі ванною, тому що пацієнт знаходиться не у воді, а в густій, стійкій піні, яку утворює корінь солодки. Рослина дійсно багата на корисні речовини, але що стосується ванн, їх призначають тільки в поєднанні з традиційною терапією.

Головна дія, яку має ванна з піною з кореня солодки, – зміцнення імунітету. А причини захворювань ця процедура не усуває. Загалом така ванна приємна, розслаблююча, покращує стан шкіри, але для повного одужання знадобиться медикаментозне лікування.

Підіб’ємо підсумки: яких видів лікувальних ванн не буває

Для стислості ми зробили резюме вищесказаного у вигляді списку. Види процедур, зазначені в ньому, не мають лікувальної дії. У багатьох є безліч протипоказань, а деякі небезпечні для здоров’я.

 • Радонові ванни;
 • Хвойні ванни;
 • Ванни з ефірними оліями;
 • Перлинні ванни;
 • Скипидарні ванни;
 • Лужні або содові ванни;
 • Ванни з кухонною сіллю;
 • Гірчичні ванни;
 • Каштанові ванни;
 • Пінно-солодкові ванни.

У цій статті ми розібрали питання: яких лікувальних ванн не буває. По суті, ми описали види ванн, небезпечних для здоров’я, або тих, які тільки називаються лікувальними, але не мають терапевтичного ефекту. Сподіваємося, інформація була для вас корисною. Не забудьте поділитися з друзями!

Залишити відповідь

Мы используем файлы Cookie для лучшего представления сайта. Продолжая использовать сайт, вы соглашаетесь с использованием файлов Cookie.
Согласиться
Политика конфиденциальности