У цій статті ми розберемо питання чому тріскається плитка у ванній на стіні. Також розповімо, як замаскувати тріщину та замінити одну плитку не пошкоджуючи сусідні. Публікація буде корисною тим, хто вже поклав кахель і тим, хто тільки збирається це робити.
Близькість укладання
У 95% випадків між окремими плитками є шви, які закладають затіркою. Вони потрібні для трьох цілей:
- Декоративні. Можна використовувати затирання, що відрізняється від кольору плитки.
- Практична. Якщо плитка дешева, її розміри можуть відрізнятись. Їх можна компенсувати з допомогою ширини шва.
- Захисна. Під час експлуатації плитка зміщується, розширюється та стискається з різних причин. Ці рухи компенсуються швами.
Деякі майстри кладуть кахель на стіни стик-в-стик. Між ними не залишається відстані та швів. Коли плитка зміщується або деформується, вона чинить тиск на сусідні. Через це з’являються тріщини.
Вирішити проблему неможливо. Хіба що повністю перекладати кахель. Перед укладанням слід пам’ятати, що шви – не лише елемент декору. Вони захистять плитку від розтріскування.
Уклейка, а не укладання
При укладанні плитки використовується спеціальний клей. Але з метою економії плитку іноді клеять на епоксидний клей. Його товщина складає 1-2 мм. Через це він не здатний компенсувати напругу між стіною та плиткою.
Стіни можуть деформуватися з різних причин. Через перепад температур, при усадці будівлі, при механічному впливі. Наприклад, якщо з протилежного боку перфоратор бурять отвори.
Якщо у вашій ванні плитка уклеєна на епоксидні клеї або аналоги, вирішити проблему неможливо. Щоб захиститись від появи тріщин, не прикладайте до стіни силу. Не свердліть, не буріть її, не бийте молотком.
Усадка та усушка
Перед укладанням кахлю необхідно підготувати правильну стяжку. Особливу увагу слід приділити її висиханню. Будь-які матеріали мають свої норми застосування. Швидкість повного висихання та затвердіння стяжки залежить від вологості у приміщенні та температури. Навіть якщо вона зовні суха, то всередині може бути ще й сирою.
Під час повного висихання стяжка може бути деформована. Якщо покласти на неї плитку, деформація передається їй. Відповідно, плитка на стіні ванної кімнати може тріскатися. Навіть якщо цього не станеться, можуть піти тріщини швами. Через них волога потраплятиме всередину. Плитка гірше триматиметься, а в тріщинах з’явиться пліснявий грибок. Тоді вам доведеться думати, як позбутися цвілі у ванній кімнаті .
Просідання будівлі
Кожна будівля у перші роки після будівництва «просідає». Воно поступово занурюється у ґрунт, стіни деформуються під власною вагою. Це триває до 5 років. Якщо плитка укладена без швів або на неякісний клей, вона може тріскатися.
Іноді будинок сильно деформується, так що укладений за всіма правилами кахель теж тріскається. Це буває, коли:
- Будинок із цегли або деревини;
- Не дотримано технологій будівництва;
- Будівля збудована на м’якому ґрунті.
Велику деформацію можуть зазнавати приватні будинки з натуральної деревини. За технологією дерев’яні несучі конструкції повинні вистоятись і повністю просохнути. Якщо це не зробити, з року стіни будинку деформуватимуться.
Плитка під кракелюри
Є різновид плитки, яка наперед розрахована на появу тріщин. Як правило, це дорога продукція зарубіжних виробників. Її глазур з часом тріскається і поверхня стає схожою на кракелюри. Іноді плитка вже з тріщинами, але вони помітні під певним кутом і якщо придивитися.
Кракелю́р (фр. craquelure, від craquelé — «потрісканий», «порепаний»; італ. crettatura) — тріщинки які з часом утворюються на витворах мистецтва, переважно в олійному живописі, а також на кераміці.
Джерело: Вікіпедія
Укладання на плями
При укладанні кахлю потрібно дотримуватися технології. Особлива увага приділяється нанесенню клеючого складу. Він має бути рівномірно розподілений по всій площі. Для нанесення використовується зубчастий шпатель.
Деякі майстри працюють по-старому, коли для уклейки використовували цемент. Вони роблять пляму клею в центрі та прикладають плитку до стіни. Після цього вирівнюють її. Така дилетантська помилка призводить до наступного:
- Згодом на затірці з’являються мікротріщини;
- Через них потрапить волога;
- Вода просочує стяжку, закриту плитковим клеєм;
- Зчеплення клею та стяжки слабшає, плитка відшаровується;
- Цілісність стіни з кахлю порушує, плитка тріскається.
Такий спосіб нанесення клею таїть ще одну небезпеку. По кутах плиток залишається пусте місце. При більш-менш сильному ударі або тиску плитка розколюється, тому що за нею порожнеча. Якщо клей наносити правильно, він створює додаткову підпірку для кахлю.
Якщо ви знаєте, що плитка укладена дідівським способом, вирішити проблему можна тільки так:
- Слідкуйте за станом затирання;
- 1-2 рази на рік обробляйте шви прозорим силіконовим герметиком;
- Не спирайтеся на кахель, не допускайте ударів;
- Не вішайте на кахель полички, шафки тощо;
- В крайньому випадку, бурите отвори під кріплення ближче до центру кахлю.
Погана глазур
Буває, що сама кераміка ціла, але зовнішній шар (глазур) тріскається. Таке трапляється, коли не дотримано умов випалення під час виробництва. Найчастіше у партії трапляється кілька бракованих плиток. Але буває, що вся бракована партія.
Якщо потріскалася глазур на одній або кількох плитках, ви можете замінити їх. Як це зробити – описано нижче у статті. Якщо глазур потріскалася на великій кількості плиток, можете пофарбувати їх, наклеїти декоративні наклейки. Якщо на кахель є гарантія – зверніться до продавця чи виробника.
Перепади температур
Таке зазвичай трапляється, коли стіна ванної кімнати є зовнішньою, суміжною з вулицею. Здебільшого – у приватних будинках із поганим утепленням. Влітку стіна нагрівається та розширюється, взимку – охолоджується та стискається.
Чим більше перепади температур, тим вищий ризик того, що плитка трісне. Адже вона нагрівається та охолоджується від стіни. Вам слід утеплити стіну із зовнішнього боку, а у ванній кімнаті поставити постійне джерело тепла – радіатор, тепла підлога, конвектор. Тільки так ви захистите кахель від перепадів температури.
Радянська технологія
Раніше для укладання плитки використали цемент. Щоб краще проникав у керамічну основу плитки, її перед укладанням замочували у воді. Якщо застосувати такий спосіб використання сучасного клею, нічого хорошого нічого очікувати.
Можливо, кахель трісне одразу після укладання. Якщо ні – він постійно перебуватиме під напругою. Плитка може тріснути при невеликій деформації, тиску або слабкому ударі. Вирішити проблему не можна, доведеться акуратно поводитися з кахлем, а тріснутий – міняти.
Погана основа
Перед укладанням плитки необхідно підготувати основу – стяжку. З її допомогою згладжують нерівності стіни, вирівнюють по вертикалі. Стяжка служить своєрідним буфером між стіною та плиткою, додатковим захистом від деформації та перепадів температур.
Буває, при влаштуванні стяжки не дотримуються технології або використовують неякісні матеріали. Тоді згодом вона тріскається, деформується, розходиться. Те саме відбувається з плиткою, покладеною на неї.
Іноді стяжку не вирівнюють за рівнем належним чином. Вирівнювання відбувається за рахунок клею. Відповідно, з одного боку ванної кімнати товщина клею буде нормальною, а з іншого його майже не буде. Там, де клею мало, кахель схильний до деформації. Вирішення проблеми немає, плитка періодично тріскатиметься.
Неправильне зберігання
Будь-яка плитка повинна зберігатися в сухому або опалювальному приміщенні. Якщо не дотримуватися цих правил, вона втрачає міцність. Відбувається таке:
- Восени кераміка просочується вологою;
- Взимку дрібні краплі води замерзають і перетворюються на лід;
- При замерзанні вода розширюється та руйнує кераміку;
- З кожним роком плитка стає більш крихкою.
За таким же принципом утворюються тріщини в будинках, бетонних покриттях, асфальті. За кілька років зберігання кахель стає крихким, чутливим до ударів, тиску та деформації. Якщо вам трапилася така плитка, доведеться її періодично ремонтувати або змінювати повністю.
Прискорювачі затвердіння
Деякі майстри при облаштуванні стяжки використовують добавки, що прискорюють її затвердіння. І відразу після цього облицьовують стіни ванної кімнати плиткою. Іноді використовують добавки від грибка та цвілі низької якості. У деяких випадках затверджувачі та фунгіциди вступають у реакцію.
Це може призвести до ослаблення стяжки, появи в ній тріщин. Через це кахель відчуває зайву напругу. Можуть з’явитися тріщини на плитці у ванній кімнаті. Боротися з цим неможливо, доведеться повністю міняти стяжку.
Єдиний варіант – ремонтуйте кахель, змінюйте пошкоджений на новий. Або приховуйте тріщини фарбою чи декоративною плівкою. Якщо ви тільки збираєтеся робити стяжку, краще не використовувати затверджувачі та аналогічні добавки. Декілька зайвих днів просушування позбавлять проблем у майбутньому.
Криворукі майстри
Трапляються майстри, які не знають, як правильно класти плитку у ванній кімнаті. Вони вважають, що процес однаковий і не враховують, що кахель у ванній піддається впливу вологи та перепадів температури. Все це може призвести до розтріскування плитки. Основні помилки дилетантів:
- Чи не дотримання технології;
- використання неякісних матеріалів;
- Неправильна підготовка поверхонь.
Неправильний клей
При укладанні плитки у ванній кімнаті необхідно використовувати клей високої якості. Через постійні перепади температур і вологості він піддається підвищеному навантаженню. Плитковий клей повинен бути трохи еластичним після затвердіння. На вигляд це не розпізнати, але фахівці це знають.
Важливо дотримуватись умов зберігання клею для плитки. Якщо їх не дотримуватись, він втрачає свої властивості. Те саме стосується термінів зберігання. Перед поклейкою плитки переконайтеся, що майстри використовуватимуть якісний клей, з терміном придатності, що не закінчився, який зберігався в належних умовах.
Невідповідна основа
Іноді доводиться клеїти плитку на гіпсокартон, МДФ, ДСП чи ОСБ, магнезитові плити. Поклейка кахлю на листовий матеріал – небезпечна справа. Листи легко прогинаються, можуть спучуватися під час розширення. Через це плитка може тріснути. До того ж, гіпсокартонна та дерев’яна основа бояться вологи.
Якщо ванна обшита листовими будматеріалами, краще демонтуйте їх. Після цього зробіть якісну стяжку. При необхідності прокладіть у ній комунікації у вмурованих трубах. Так ви вбережете кахель від появи на ньому тріщин.
Як приховати тріщину на плитці у ванній
Якщо з’явилася тріщина на плитці у ванній кімнаті – не біда. Не обов’язково її міняти, невеликі тріщини ви можете замаскувати. Якщо кахель однотонний, використовуйте керамічний віск. Головне – правильно підібрати колір.
Напевно, у вас залишилася запасна плитка. Якщо ви закривали кахлем комунікації, одна з знімних плиток, це своєрідний лючок для обслуговування. З нею ви зможете точно підібрати колір воску.
Якщо плитка не однобарвна, доведеться попітніти. Потрібно розфарбувати керамічний віск масляною фарбою або епоксидною емаллю. Як варіант, можна підібрати кілька брусків керамічного воску різного кольору. З його допомогою можна не лише маскувати тріщини, а й ремонтувати сколи. Детальніше дивіться у відео:
Як замінити пошкоджену плитку
Щоб замінити пошкоджену плитку, вам знадобиться:
- Ніж із зазубреним лезом;
- Дриль;
- Молоток;
- Зубило;
- Зазубрений шпатель.
Порядок дій:
- Насамперед видаліть затирання за допомогою зазубреного ножа по периметру плитки. При цьому не зашкодите сусідні плитки.
- Просвердліть 5-6 дірок по центру плитки. Вони повинні розташовуватись по колу діаметром 5-8 см.
- Молотком (для зручності можна використовувати і зубило) вибийте середину кола.
- Просвердліть отвори вгору та вниз від нього. Відстань між ними має бути 3-4 див.
- За допомогою молотка та зубила з’єднайте отвори так, щоб плитка була розколота на 2 частини.
- Відбивайте зубилом та молотком плитку разом із клеєм.
Далі вам залишиться приклеїти нову кахель. Щоб зрозуміти, яку кількість клею потрібно нанести на нього, подивіться товщину клею під сусідніми плитками. Вам потрібно зробити шар у 1,5 рази більше. Плитковий клей наносите на всю поверхню.
Після того як доклали плитку, акуратно вирівняйте її. Для цього не обов’язково використати рівень. Можна вирівняти на око. Головне, щоб кожен куточок плитки був нарівні із сусідніми. Щоб зафіксувати її та не дати сповзти, використовуйте пластикові монтажні хрестики. Для наочності радимо подивитися відео:
Підіб’ємо підсумки: чому тріскається плитка у ванній на стіні
- Безшовне укладання;
- Використання неплиткового клею;
- Не повністю просохла стяжка;
- Просідання будівлі та деформація стін;
- Використання плитки під кракелюри;
- Нанесення клею не по всій поверхні;
- Використання бракованого кахлю;
- Укладання плитки на погано утеплені стіни;
- Змочування кахлю перед укладанням;
- Недотримання технології стяжки;
- Неправильне зберігання плитки;
- використання добавок для стяжки;
- Недотримання технології укладання плитки;
- Поклейка плитки на клей низької якості;
- Укладання плитки на листові будматеріали.
У статті ми описали 15 причин, чому тріскається плитка у ванній на стіні. Сподіваємось, все було зрозуміло і публікація принесла вам користь. Свою думку та досвід залишайте у коментарях.Не забудьте поділитись публікацією з друзями!