15 причин: Чому тхне каналізацією у ванній кімнаті та що робити

Обновлено: 5 Травня 2022.

Неприємні запахи не просто приносять незручності. Іноді вони свідчать, що вашому здоров’ю загрожує небезпека! У цій публікації ми розберемо важливе питання: чому тхне каналізацією у ванній кімнаті та що робити. Ми розглянемо 15 основних причин появи неприємного запаху. Розкажемо, як визначити проблему та позбутися її.

Зміст приховати

Звідки з’явився запах каналізації у ванній кімнаті

Перед тим, як шукати причину появи неприємного запаху, треба визначити його джерело. Це може бути:

  • Зливний отвір у раковині;
  • Злив ванни;
  • Переливний отвір;
  • Водопровідні труби.

Визначити джерело запаху легко. Просто доведеться “обнюхати” ванну кімнату. Де виразніше смердить каналізацією, там і проблеми. Нижче ми розглянемо причини появи запаху каналізації у раковині, ванні та водопровідних трубах.


Важливо

Якщо ви не можете визначити джерело каналізаційного запаху, перевірте вентиляцію. При поганій витяжній вентиляції газ (запах) поширюється по всьому об’єму та знайти його джерело складно. Найпростіший спосіб – провітріть ванну кімнату, а потім шукайте, звідки тхне каналізацією.


Чому з раковини тхне каналізацією у ванній кімнаті

Існує 5 причин появи запаху каналізації з раковини у ванній кімнаті. Розглянемо їх по порядку та розповімо, як вирішити проблему.

Причина №1 – запах каналізації після заміни раковини

Якщо неприємний запах з’явився одразу після встановлення або заміни раковини, у 99% випадків це відсутність сифону чи гідрозатвору. Причин кілька:

  1. Забули встановити;
  2. Не було під рукою сифона;
  3. Неправильний гідрозатвор.

Сифон (гідрозатвор) – це конструкція, яка створює пробку із води. Вона запобігає попаданню каналізаційних газів у ванну кімнату. Існує три типи сифонів:

  1. Пляшковий;
  2. Трубчастий;
  3. Гофрований.
Типи сифонів - пляшковий, трубчастий, гофрований
Види сифонів: 1 – пляшковий; 2 – трубчастий; 3 – гофрований.

Єдине вирішення проблеми – встановити гідрозатвор. Це неважко зробити самостійно. Оптимальне рішення – пляшковий сифон. Він займає мінімум місця. Якщо немає можливості під раковиною є місце, можна встановити гофрований сифон – це найдешевший варіант.

Причина №2 – наліт на трубах

Згодом на трубах можуть накопичуватися відкладення. Вони виділяють суміш газів, що дають так званий запах каналізації. Визначити їх можна візуально – достатньо зазирнути в отвір раковини.

Така проблема виникає лише тоді, коли встановлений трубчастий або гофрований гідрозатвор. Чим далі від зливного отвору він знаходиться, тим більша ймовірність появи неприємного запаху, його сила та швидкість посилення. Це пов’язано з тим, що велика довжина труб залишається сухою після раковини.

Позбутися неприємного запаху просто. Можна прочистити гідрозатвор механічно – губкою або йоржиком із миючим засобом. Другий варіант – заливати спеціальну рідину для очищення труб від нальоту та забруднень. Ось найкращі засоби:

  1. Chirton “Чисті водостоки”;
  2. Deboucher;
  3. Багі Потхан;
  4. Санокс “Чистий стік”;
  5. Кріт;
  6. Селена Антизасор.

Важливо

Іноді стік роблять повністю із гофрованої труби. Згодом у пазах гофри утворюється наліт, який складно відчистити. Найкращий варіант – зробіть стік із труб з гладкими стінками. Гофровані можна використовувати тільки як гідрозатвор.


Причина №3 – засмічення сифону

Таке трапляється, коли під раковиною встановлено сифон пляшкового типу. У ньому згодом накопичується бруд, який осідає на дні. Його шар зростає і може досягти країв вертикальної трубки.

Визначити стан сифона можна лише знявши нижню кришку. Вона кріпиться на різьбленні, часто з гумовою або пластиковою прокладкою. Ця кришка одночасно є дном сифона. Її бажано періодично чистити. Частота чищення залежить від:

  • Об’єм сифона;
  • Інтенсивність використання раковини;
  • Якість води;
  • Застосовуваних миючих засобів.

Причина №4 – висихання гідрозатвору

Поганий запах із зливного отвору може з’явитися, якщо в гідрозатворі випарувалася вода. У такому разі ніщо не заважатиме газам із каналізації надходити у ванну кімнату. Можливо дві причини висихання:

  1. Ви довго не користувалися раковиною;
  2. У ванній кімнаті висока температура.

У першому випадку все просто – увімкніть кран на 5-10 секунд, і сифон заповниться водою. У другому випадку є два рішення. Якщо у ванній встановлена ​​тепла підлога, обігрівач або радіатор опалення – зменшіть їх температуру. Коли немає можливості знизити температуру, обмотайте сифон та всі труби, що ведуть від раковини до стоку, теплоізоляцією.

Причина №5 – неправильне встановлення пляшкового сифону

Конструкція пляшкового сифону проста. Вертикальний патрубок має бути занурений у воду, яка перешкоджає попаданню газів із труб у ванну кімнату. Деякі сифони мають цілісний корпус, в інших рівень занурення патрубка можна регулювати. Якщо він не сягає рівня води – немає перешкоди проходженню каналізаційних газів.

Неправильне встановлення сифона
Встановлює та регулює висоту сифона пляшкового типу.

Чому з ванни тхне каналізацією

Друге за частотою джерело неприємного запаху – зливний отвір у ванній кімнаті. І тут є 5 основних проблем, про які ми розповімо нижче. Отже, розберемося, чому з ванни тхне каналізацією та що робити?

Причина №6 – велика кількість стиків

Іноді злив у ванні роблять із великої кількості елементів. Відповідно, між ними є стики. Це місця, у яких накопичується бруд, утворюється наліт. Вони можуть бути джерелами неприємного запаху. При підключенні ванни до каналізації керуйтеся правилом: що менше елементів – то краще.

Виявити, що в стиках накопичився бруд, можна лише розібравши їх. Але навіть якщо його немає, переробіть зливальну систему так, щоб у ній було мінімум труб, колін та муфт. Це гарний профілактичний засіб від неприємного запаху.

Надмірна кількість стиків у зливальній системі
Синіми лініями позначені стики, в яких може накопичуватися бруд. В даному випадку їх 10. Це дуже багато для короткої ділянки.

Причина №7 – провисання зливальної труби

Зазвичай ванну розташовують так, щоб злив знаходився ближче до підключення до каналізації. Якщо вона розташована навпаки, їх з’єднують довгою трубою. Вона може провиснути через низьку якість матеріалів або неправильний монтаж. При цьому в місці провисання застоюється вода, накопичується бруд.

Визначити провисання дренажної труби можна на око. Якщо в якомусь місці вона розташована горизонтально, поставте під неї підпірку так, щоб вона була під нахилом по всій довжині. Так ви забезпечите нормальний стік води із ванни.

Причина №8 – неправильний нахил дренажу

Якщо, як у попередньому випадку, зливний отвір ванни знаходиться далеко від входу в каналізацію, їх з’єднують дренажною трубою. Вона повинна розташовуватися під нахилом, щоб вода та бруд стікали, не застоювались. Якщо кут є недостатнім, є ймовірність появи запаху каналізації у ванній кімнаті.


Важливо

Нахил має бути не менше 3 см на кожен погонний метр труби. Але що більше, то краще. Також це стосується інших елементів – куточків, трійників.


Як правило, недостатній нахил труби роблять через те, що залишають надто високу вертикальну частину труб біля зливу або каналізації. Усунути проблему нескладно – зробіть ці частини якомога коротшими. Якщо ванна встановлена ​​низько, то єдиний варіант – піднімати її.

Неправильний нахил зливної труби під ванною
У цьому випадку зливна труба неправильно встановлена. Вона розташована навіть не горизонтально. Нахил йде до зливного отвору, а не від нього.

Причина №9 – підключення без гідрозатвору

Як у випадку з раковиною, злив ванни відбувається через гідрозатвор. Іноді він реалізований у вигляді S-подібного коліна чавунної каналізаційної труби. В інших випадках сифон роблять при установці та підключенні ванни. Він буває трьох типів:

  1. Пляшковий;
  2. Трубчастий;
  3. Гофрований.

Якщо гідрозатвора немає, гази з дренажу потраплятимуть у злив. Через це у ванній кімнаті смердітиме каналізацією. Вирішити проблему можна лише встановивши гідрозатвор. Його тип потрібно вибирати, відштовхуючись від відстані між ванною та підлогою. При цьому не забудьте, що потрібно дотримуватися нахилу зливальної труби.

Причина №10 – горизонтальні елементи зливу

Деякі сантехніки роблять складні конструкції при підключенні зливу ванни до каналізації. При цьому нахил дотримується не завжди. У горизонтальних ділянках накопичується бруд і вода, через які з ванни смердить каналізацією. Проблема вирішується трьома способами:

  • Зробіть максимально прямий злив, з мінімумом елементів. В ідеалі це має бути одна пряма труба.
  • Якщо гідрозатвор знаходиться з боку підключення до каналізації, перенесіть його ближче до зливного отвору ванни.
  • Розташуйте всі елементи дренажу так, щоб вони були під нахилом. Для цього використовуйте підпори.

Інші причини запаху каналізації у ванній

Раковина та ванна – не єдині джерела каналізаційного «аромату». Нижче ми розповімо, звідки може з’явитися неприємний запах, крім цих двох сантехприладів.

Причина №11 – пошкодження зливальних труб

Дренажні труби можуть пошкодитись, у них виникнуть тріщини або пробої. Можливих причин три:

  1. Неякісний матеріал, через який труби швидко зношуються;
  2. Механічні пошкодження під час монтажу або експлуатації;
  3. Попадання агресивних речовин у труби.

Якісний злив роблять із металевих або поліпропіленових труб. Вони найбільш стійкі до впливу зовнішнього середовища, механічних пошкоджень. Іноді використовують капронові, поліетиленові та інші елементи. Їх легко пошкодити, вони чутливіші до агресивних речовин.

Наявність пошкоджень можна визначити візуально. Просто знайдіть місце, де на поверхні труби є волога. Ясна річ, огляд робіть після використання раковини, ванни, душової кабіни. Пошкоджену ділянку системи слід замінити. Зробити самому це нескладно, головне – використовуйте якісні матеріали.

Причина №12 – проблема з ущільнювачами

У місцях з’єднання каналізаційних труб із пластику є гумові або поліуретанові кільця ущільнювачів. Якщо ви виявили протікання на стику, є два варіанти:

  1. При підключенні ванни до каналізації ущільнювачі зняли для простоти монтажу або забули встановити;
  2. Кільця ущільнювачів з часом зносилися і стали пропускати воду.

Єдине вирішення проблеми – встановити нові ущільнювачі. Краще використати гумові. Вони не такі довговічні, як поліуретанові, але забезпечують хорошу герметичність стиків.


Порада

Після того як встановите кільце ущільнювача в паз, промажте зовнішню частину милом, змоченим у воді. Після цього простіше вставити в нього іншу трубу. Якість та герметичність з’єднання не постраждають.


Кільця ущільнювачів
Місця розташування ущільнювальних кілець у пластиковому трійнику.

Причина №13 – пошкодження стояка

У старих квартирах загальний каналізаційний стояк може розміщуватися у ванній кімнаті. Часто так буває у суміщених санвузлах. Іноді визначити місце протікання стояка можна візуально, по мокрій плямі. Іноді його неможливо виявити.

З метою профілактики краще періодично фарбувати основний каналізаційний стояк. А місця з’єднань промазувати герметиком. Якщо ви знайшли пошкоджене місце – герметизуйте його. Для цього краще використовувати епоксидну смолу або герметики на її основі.

Причина №14 – запах із вентиляції

Цей варіант можливий, якщо у вас з’явився запах каналізації у ванній кімнаті в багатоквартирному будинку. У ванних кімнатах є два типи вентиляції:

  • Отвір, підключений до загальної системи;
  • Отвір, що з’єднує туалет та ванну кімнату.

У першому випадку, якщо вентиляція тхне каналізацією, допоможе установка фільтра. У другому – необхідно уточнити, чому у ванній тхне каналізацією. Можливо запах утворюється у туалеті. А може, він проникає у ванну кімнату із загальної вентиляції через туалет. Якщо тхне із вентиляції, єдине рішення – встановити фільтр. Він може бути трьох типів:

  1. Грубого очищення;
  2. Тонкого очищення;
  3. Особливо тонкого очищення.

Щоб усунути запах підійде фільтр тонкого очищення. Але через його установку буде погана циркуляція повітря. Найкращий варіант – встановіть на нього вентилятор. Єдине – спочатку визначтеся з напрямком потоку повітря. Завдання вентилятора – допомагати природній циркуляції.

Причина №15 – мікроорганізми, грибок та цвіль

Багатьом знайомий запах цвілі. Але не всі знають, що деякі мікроорганізми, грибок та пліснява виділяють гази, які тхнуть каналізацією. Якщо ви виявили їх у своїй ванній кімнаті, обов’язково позбавтеся їх. Вони не лише погано пахнуть, але можуть зашкодити здоров’ю. Деякі мікроорганізми можуть викликати хронічну пневмонію і сліпоту. До речі, наявність мікроорганізмів, це одна з причин, чому вагітним не можна приймати ванну.

Є два способи позбутися грибка та цвілі – використовувати готові засоби та народні. До народних належать:

  1. Мідний купорос;
  2. Хлор;
  3. Оцет 6-9%;
  4. Бура;
  5. Сода;
  6. Перекис водню;
  7. Нашатирний спирт.

З готових засобів найкращою ефективністю відрізняються:

  • Стоп-Цвіль (Олімп);
  • Антисептик Dali (Рогніда);
  • Fungi Clean (Prosept);
  • Антицвіль (Quelyd);
  • Фонгіфлюїд Альпа (Alpa).

Підіб’ємо підсумки – чому тхне каналізацією у ванній кімнаті

Вище ми описали всі причини, чому тхне каналізацією у ванній і що робити, щоб цього позбутися. Тепер наведемо короткий перелік для вашої зручності. Отже, ось які основні причини запаху каналізації у ванній кімнаті:

  1. Відсутність гідрозатвору під раковиною;
  2. Наліт на трубах;
  3. Засмічення сифона;
  4. Висихання гідрозатвору;
  5. Неправильне встановлення сифона;
  6. Велика кількість стиків;
  7. Провисання зливальної труби;
  8. Неправильний нахил дренажу;
  9. Підключення ванни без гідрозатвору;
  10. Неправильний кут зливу;
  11. Ушкодження зливних труб;
  12. Проблема з ущільнювачами;
  13. Пошкодження стояка;
  14. Запах із вентиляції;
  15. Мікроорганізми, грибок та цвіль.

У цій статті ми розглянули, чому може тхнути каналізацією у ванній кімнаті. Описали найчастіші причини і що робити, щоб позбутися неприємного запаху. Сподіваємось, публікація була вам корисною. Не забудьте поділитися з друзями!

Корисні посилання

Залишити відповідь

Мы используем файлы Cookie для лучшего представления сайта. Продолжая использовать сайт, вы соглашаетесь с использованием файлов Cookie.
Согласиться
Политика конфиденциальности