У цьому пості ми не розглянемо питання “або-або”, а опишемо відразу дві точки зору. Тема публікації проста – гаряча ванна: користь та шкода, за чи проти, плюси та мінуси. Наприкінці підіб’ємо підсумки.
У своїх дослідженнях спиралися на матеріали реальних досліджень, а не статей в інтернеті. Всі посилання ведуть на дослідження, що проводилися вченими великою вибіркою людей. Якщо ви не дружите з англійською – використовуйте будь-який онлайн-перекладач, наприклад, Google або Deepl.
Плюси гарячої ванни
Гаряча ванна має багато плюсів. Здебільшого ефекти таких процедур стосуються здорових людей. Але є й ті, що показані хворим. Тут ми поговоримо про:
- Зниження ваги;
- Нормалізацію сну;
- Поліпшення функції легень;
- Серцево-судинну систему;
- Відновлення після травм.
Схуднення
Якщо сидіти у ванні, наповненій водою з температурою 37 градусів за Цельсієм, близько години, то спалюється 130 калорій. Це приблизно дорівнює кількості калорій, які зазвичай спалюються під час півгодинної прогулянки.
Засипання
Дослідження Техаського університету показало, що вечірня гаряча ванна з температурою 40-43 градусів за Цельсієм може значно покращити якість сну. Гаряча ванна може зменшити час засипання на 10 хвилин! Чому так відбувається?
Гаряча ванна допомагає заснути, тому що ваші природні циркадні ритми пов’язані з температурою тіла. Тепла ванна перед сном стимулює терморегуляторну систему, що призводить до посилення кровообігу та зниження температури тіла.
Ваше тіло природно охолоджується перед сном. Гаряча ванна створює дисбаланс між температурою вашого тіла та навколишнім середовищем. Поступово ви остигаєте і цей процес дає зрозуміти вашому організму, що вже час спати.
Дихання
Тепло та тиск, який чинить тепла ванна на грудну клітку, сприяє збільшенню ємності легень та одержанню кисню. Це підтверджується безліччю досліджень, які проводилися протягом десятиліть. А пара, що походить від води, посилює цей ефект. Це особливо корисно при відновленні після респіраторних інфекцій, таких як грип, COVID-19 або застуда.
Серцево-судинна система
У дослідженні, опублікованому в British Medical Journal, йдеться про те, що регулярне прийняття гарячої ванни пов’язане зі зниженням ризику смерті від інфаркту та інсульту. Їхня думка:
Ми виявили, що часте прийняття теплої та помірно гарячої ванни значно знижує ризик розвитку гіпертонії. Це дозволяє припустити, що сприятливий вплив прийняття ванни на ризик серцево-судинних захворювань може бути частково обумовлено зниженням ризику розвитку гіпертонії.
Стрес
Тепла ванна може замінити фізичні вправи щодо боротьби із запаленням і контролю рівня цукру в крові. Коли ми відчуваємо стрес, наш організм природно порушується. Щоб позбавитися цього збудження, виділяється ряд протистресових речовин.
У багатьох людей протистресові реакції не справляються зі своїм завданням. В результаті вони залишаються хронічним збудженням (стресом) низького рівня.
Фізичні вправи – відмінний спосіб допомогти організму позбутися надмірного стресу. Дослідження 2018 року, опубліковане в Journal of Applied Physiology, свідчить: щоденна гаряча ванна має аналогічний ефект.
Відновлення
Якщо у вас болять або напружені м’язи після фізичних вправ, гаряча ванна після тренування допоможе розслабити хворі або напружені м’язові тканини. Якщо ви відновлюєтеся після спортивної травми, гаряча ванна може допомогти вам. Занурення у гарячу воду, починаючи з трьох-чотирьох днів після отримання травми, покращить процес загоєння.
Радимо прочитати:
Мінуси гарячої ванни
Гаряча ванна має як позитивні сторони, так і негативні. У цьому розділі ми поговоримо про:
- Непритомність;
- Проблеми зі шкірою;
- Втрату рівноваги та запаморочення;
- Безпліддя;
- Вагітність;
- Передчасне старіння.
Непритомність
У разі підвищення температури тіла дрібні кровоносні судини під шкірою швидко розширюються. Це спричиняє падіння кров’яного тиску. Щоб компенсувати це, серце б’ється сильніше та швидше, намагаючись підтримати кровообіг.
У здорових людей це може призвести до нападів запаморочення. Хоча загалом для більшості людей це не є серйозною проблемою. Для сердечників, різке падіння артеріального тиску може призвести до непритомності.
Шкіра
Гаряча ванна може викликати запалення шкіри, почервоніння, свербіння та лущення, а також порушити природний баланс вологи в ній. Позбавити вас натуральних масел, жирів та білків, які підтримують здоров’я шкіри. Суха шкіра може збільшити ймовірність інфекції та призвести до надмірного виділення масел у спробі компенсувати нестачу вологи.
Рівновага
Ще одна річ, якою слід побоюватися під час купання, — це втрата рівноваги. Причина – різке падіння кров’яного тиску. Це особливо небезпечно на мокрих підлогах та слизьких поверхнях.
У Великій Британії щорічно відбувається близько мільйона випадків поскальзування та падіння, багато з яких відбуваються у ванній кімнаті. За даними NHS (Національна служба охорони здоров’я Англії, National Health Service), близько 30% людей віком 65 років і старших щорічно падають удома. Понад 600 людей потрапляють до лікарні з переломами стегна.
Фертильність
В одній із робіт, представлених вченими, йдеться, що прийняття ванни з гарячою водою протягом більше 30 хвилин може вплинути на здатність до народження дітей. Тому тим, хто має проблеми з фертильністю, лікарі радять приймати ванну з холодною водою. Митися у ванні з гарячою водою, звісно, не рекомендується.
Вагітність
Після тривалого гарячого купання нерідко виникає нудота і, в окремих випадках, блювання. У жінок під час вагітності ці явища можуть посилитись. Хоча блювання зазвичай не настільки сильне, щоб викликати зневоднення або серйозні наслідки.
Під час вагітності не приймайте гарячі ванни. Особливо у перші місяці. Температура води має бути оптимальною. Ви повинні бути в змозі залізти у ванну без напруги, вона не повинна бути настільки гарячою, щоб ви почали потіти. Якщо це так, вода занадто гаряча. Докладніше це питання ми розглянули у статті: Чому вагітним не можна приймати ванну і чим це загрожує?
Старіння
Ваша шкіра звикла бути приблизно за одних умов. Перепади температури, її сильне зниження чи підвищення негативно у ній позначаються. Регулярні ванни з гарячою водою можуть надто рано надати шкірі зморшкуватого і виснаженого вигляду.
Окремий випадок: гідромасажні ванни
Гідромасажні ванни, що погано обслуговуються, є сприятливим середовищем для розмноження бактерій. Ніколи не користуйтеся джакузі, якщо у вас відкриті травми. Уникайте потрапляння води з джакузі в очі чи рот. Крім того, не лізьте у воду, якщо ви помітили сильний запах, що виходить з неї, оскільки гідромасажна ванна, що добре обслуговується, повинна бути без запаху.
Ефект гарячої ванни
Що відбувається, коли ви занурюєтеся у гарячу ванну? Приблизно через 5 хвилин пульс починає знижуватися. Разом з ним падає кров’яний тиск, що слід враховувати за наявності захворювань серця.
Через 10 хвилин, коли кров’яний тиск знижується, а кровообіг покращується, на ваше тіло, аж до рук і ніг, починає поширюватися приємне відчуття тепла. Кінцівки виконують роль термостата, що відводить тепло при підвищенні температури, тому вам приємно відчувати, як пальці рук та ніг злегка нагріваються.
До 15-хвилинної позначки ваші м’язи починають розслаблятися, а тканини тіла стають більш податливими. Це сприяє вивільненню токсинів, наприклад молочної кислоти.
Коли ви приймаєте ванну протягом 20 хвилин, стає очевидним ефект зниженої гравітації. Звичайне навантаження на м’язи, зв’язки та суглоби значно знижується. Це, зі зрозумілих причин, допомагає позбутися ломоти та болю.
При температурі води близько 32 ° C пори на вашій шкірі відкриваються, і тіло починає злегка потіти. Це сприяє виведенню токсинів. Також це добрий спосіб лікування легкого кашлю та застуди без застосування ліків.
Що говорить наука
У довгостроковому дослідженні вчені використовували дані, зібрані у понад 61 000 чоловік у Японії з 1990 року. Вони свідчать: чим частіше ви приймаєте ванну, тим нижчий ризик смерті від серцевих захворювань, інфаркту та інсульту.
Отримані дані свідчать, що щоденне прийняття однієї гарячої ванни суттєво захищає здоров’я серцево-судинної системи.
У дослідженні 2016 року вчені виявили, що теплова терапія може захищатись від серцево-судинних захворювань. На думку авторів дослідження, це може бути пов’язане з впливом тепла на організм, що аналогічне впливу фізичних вправ.
Прийняття ванни пов’язане з гарним сном та доглядом за собою, покращує загальний стан здоров’я. Вона може принести користь людям із певними захворюваннями. Наприклад, у дослідженні 1999 року було показано, що прийняття гарячої ванни покращує кров’яний тиск та контроль ваги у людей із діабетом другого типу.
Гаряча ванна користь і шкода: Підіб’ємо підсумки!
Настав час розібратися: гаряча ванна, за та проти. З плюсів ми знаємо:
- Пасивне схуднення та спалювання калорій;
- Поліпшення часу засинання та якості сну;
- Поліпшення роботи легень;
- Зниження ризику смерті від проблем із серцево-судинною системою;
- Зняття стресу; зняття роздратування від глибинного стресу;
Мінуси гарячої ванни:
- Ймовірність непритомності у людей із хворобами серцево-судинної;
- Пересушування шкіри, порушення балансу білків та жирів;
- Втрата рівноваги та запаморочення через перепади тиску;
- ймовірність розвитку безпліддя;
- Проблеми при перебігу вагітності;
- Лінь та розслабленість, небажання активних дій;
- Передчасне старіння шкіри;
- Можливість зараження хвороботворними мікроорганізмами.
У цій статті мф постаралися розібрати, що таке з точки зору науки, гаряча ванна, користь і шкода, плюси і мінуси такого релаксу. Якщо вам є що сказати з цього приводу, ви можете зробити це в коментарях. Не забудьте поділитись публікацією з друзями!