Обновлено: 6 Травня 2022.
При обладнанні або ремонті ванної кімнати багато хто задається одним і тим же питанням. У цій статті ми розглянемо теми: чавунна або акрилова ванна, що краще, їх плюси та мінуси. Ви дізнаєтесь про переваги та недоліки обох варіантів. ProVannu.Info опише правила догляду за ваннами з чавуну та акрилу. Наприкінці статті ви знайдете порівняльну табличку.
Чавунні ванни
Чавун – це сплав заліза, що складається з 2-4% вуглецю та різної кількості марганцю, кремнію, фосфору та сірки. Він проводиться шляхом перетворення залізної руди на розплавлений метал у вертикальній шахтній (доменній) печі. Розплавлений чавун відливається в зливки, які називаються чушками, які потім переплавляються з брухтом і сплавами для виробництва різних виробів.
Чавун зазвичай має сірий чи білий колір. У сірому чавуні більше кремнію, його легко обробляти на верстаті порівняно з білим чавуном. Чавун зазвичай тендітний, але завдяки методу тривалого нагріву, відкритого у Франції у XVIII столітті, чавун став більш податливим. Це дозволило використовувати його у ширшому спектрі галузей та цілей.
Емальований чавун – найпоширеніший матеріал, що використовується для виготовлення ванн. Такі ванни довговічні і можуть бути десятиліттями. Емальовані чавунні ванни дорожчі за інші види ванн через використовується матеріал. Але вони можуть виявитися хорошим вкладенням коштів, якщо врахувати їхню міцність і великий термін служби.
Емальовані чавунні ванни виготовляються з чавуну, відлитого в бажану форму ванни і покритого товстим шаром порцелянової емалі, щоб зробити її стійкою до вм’ятини, подряпин і сколів.
Якщо порівнювати з іншими матеріалами, безперечно, емальований чавун найміцніший. Чавун товстий, і ця товщина допомагає ванні довше зберігати температуру води, що робить її ідеальною для тих, хто часто приймає теплі ванни. Вважається, що чавун може прослужити кілька десятиліть та може бути відновлений шляхом:
- Шліфування поверхні;
- Заповнення тріщин спеціальними складами;
- Нанесення ґрунтовки;
- Повторне фарбування.
Чавун дуже важкий і ванни з цього матеріалу складно транспортувати та встановлювати. Для переміщення знадобиться не тільки пара рук, але й додаткові опори для підлоги, якщо ванна буде встановлена на другому поверсі вашого будинку. Чавун – це метал металів, він буде іржавіти, якщо емаль потріскається або відшарується. Чавунні ванни дуже дорогі в порівнянні з пластиковими, акриловими, сталевими або ваннами на основі фібергласу (скловолокна).
Плюси та мінуси чавунної ванни
Плюси чавунної ванни:
- Одночасно класична та сучасна;
- Надзвичайно міцна та довговічна;
- Не потребує особливого догляду;
- Стійка до сколів та подряпин;
- Може бути відреставрована, відновлена та/або пофарбована;
- Зберігає тепло.
Недоліки чавунної ванни:
- Надзвичайно важка (може знадобитися додаткова опорна конструкція, підставки під дно);
- Висока вартість;
- Може іржавіти при тріщинах або сколі емалі (але емалеве покриття зазвичай дуже товсте).
Чищення та догляд за чавунною ванною
Чавунна ванна не потребує особливого догляду. Щоб вона прослужила довго, дотримуйтесь наступних рекомендацій.
Повсякденна експлуатація:
- Бажано обполіскувати і протирати ванну (спочатку вологою, а потім сухою ганчіркою) після кожного використання, щоб уникнути утворення мильного або вапняного нальоту.
- Слідкуйте за тим, щоб з крана та душу не капало – бризки залишаються на дні та стінках, що може призвести до появи нальоту та іржі.
Для регулярного очищення:
- Наповніть ванну теплою водою та додайте рідину для миття посуду; замочіть на півгодини, потім злийте воду та протріть м’якою тканиною.
- Для видалення повсякденних забруднень використовуйте неагресивні миючі засоби.
Для очищення слідів та плям:
- Посипте внутрішню поверхню ванни та м’яку губку харчовою содою. Налийте оцет на харчову соду, потім ванну потріть неабразивною стороною губки. Ретельно промийте та витріть насухо м’якою безворсовою тканиною.
- Спробуйте використати засоби для видалення плям, призначені для чавуну (наприклад, “HG”, “Сан Клін Сантік”, “Cillit Bang”, “Мілам”, “Astonish”), щоб видалити стійкі сліди.
Не використовуйте:
- Абразивні засоби для чищення;
- Кислотні склади;
- Жорсткі губки та/або щітки.
Чавунна ванна: Питання та відповіді
Наскільки важка чавунна ванна?
Залежно від розміру чавунна ванна може важити 80-120 кг та більше у порожньому стані. Враховуйте цю вагу (плюс вага води та купаючих) з точки зору міцності підлогового покриття та транспортування ванни під час доставки та встановлення. Вам може знадобитися додаткова робоча сила для монтажу, а також додаткові укріплення під підлогою.
Чи потрібна чавунна ванна спеціальної опори?
Через вагу чавунної ванни рекомендується (але не обов’язково) встановлювати її на першому поверсі приватного будинку. Перш ніж вибрати чавунну ванну, переконайтеся, що ваша підлога зможе витримати її вагу та додаткову вагу води та купаючих; можливо, знадобиться додаткове зміцнення. Бетонна підлога краще витримає вагу ванни, але міцні, надійні дерев’яні балки великого перерізу можуть забезпечити достатню підтримку.
Чи можна оновити чи відреставрувати старовинну чавунну ванну?
Якщо у вас (або в місцевому антикварному магазині) стоїть справжня чавунна ванна, то якісна реставрація дозволить використовувати у вашому сучасному будинку або квартирі.
Для ванни, яка просто потребує оновлення, достатньо провести хороше очищення і нанести новий шар фарби. Ретельно очистіть зовнішню поверхню, потім нанесіть латексну ґрунтовку поролоновим валиком. Після висихання нанесіть не менше двох шарів латексної фарби для зовнішніх робіт із сатиновим або напівглянцевим покриттям і дайте їй повністю висохнути.
Якщо ванна потребує більш серйозної реставрації, повторного глазурування або покриття лаком, зверніться до професіоналів. Варіант «зроби сам» – не найкраще рішення. Внутрішнє оздоблення потребує багаторазового шліфування та застосування спеціальних засобів для отримання гладкої поверхні.
Деякі ванни можна повторно обпекти для отримання абсолютно нового фарфорового покриття. Хоча професійне оздоблення може коштувати кілька сотень доларів, це часто більш економно, ніж покупка нової ванни.
Які існують стилі та кольори чавунних ванн?
Найпопулярніший стиль – це чавунна ванна, що окремо стоїть. Вона класична та елегантна, особливо з ніжками. Але це не єдиний варіант – щоб отримати переваги чавуну без недоліків окремої ванни (а саме, велика площа, що займається), розгляньте варіант вбудованої чавунної ванни.
Популярні овальні, прямокутні та у формі туфельки (з одним або обома кінцями, піднятими та похилими для зручного розташування). Класичною особливістю багатьох традиційних чавунних ванн є завальцований борт, коли борт ванни закруглений для додаткового візуального інтересу.
Великою перевагою чавуну є те, що він може бути оброблений і фанерований практично в будь-який колір або матеріал. Сміливі дизайнери використовують дзеркальну нержавіючу сталь, нестандартні кольори, мідь та ін.
Скільки коштує чавунна ванна?
Одним із суттєвих недоліків чавуну є його вартість. Чавун відноситься до найдорожчих матеріалів для ванн, але він також є одним з найміцніших, тому ви зможете використовувати свої «інвестиції» протягом багатьох років, якщо не десятиліть або навіть більше.
Нові чавунні ванни можуть бути доступними за ціною, починаючи від 1000 доларів або навіть менше. Вартість преміум сегмента варіюється до 10000 доларів або вище стандартної моделі, а елітні дизайнерські ванни коштують понад 80 000 доларів!
Акрилові ванни
Акрил – це міцний та прозорий пластик, який зазвичай використовується як альтернатива склу. Він важить удвічі менше за скло і стійкий до точкових ударів, що робить його поширеним матеріалом для виготовлення вікон, акваріумів, ванн, композитних зубних пломб та зовнішніх вивісок. Його застосування можна простежити з часів Другої світової війни, коли акрил використовувався у виробництві перископів, гарматних веж та навісів.
З хімічної точки зору, акрил – це синтетичний пластик, який отримується з акрилової кислоти, найбільш поширеним з яких є поліметилметакрилат (ПММА), більш відомий під торговими назвами Plexiglass та Perspex.
При нагріванні до 100 градусів акрил можна формувати різні форми. Він зберігає свою форму після охолодження. Його можна свердлити, обробляти або пиляти, як м’які метали та дерево, а міцність на розрив становить понад 140 кг на кв. див. або 69 МПа.
Акрилові ванни – популярний варіант завдяки довговічності та універсальності. Акрилові листи м’які та податливі, що дозволяє виробникам виготовляти ванни різних форм, розмірів та дизайну. Вони також легкі, що дозволяє легко переміщати та встановлювати їх у ванній кімнаті.
Ванни з акрилу мають гладку та непористу поверхню, яку легко чистити та обслуговувати. Акрил здатний зберігати тепло протягом тривалого часу, що робить його придатним для тих, хто любить поніжитися у ванні. Акрилові ванни вважаються недорогими, але коштують дорожче, ніж ванни зі скловолокна та ABS-пластику.
Оскільки акрил за своєю природою м’яка поверхня може легко подряпатися. Однак будь-які подряпини легко усунути, заповнивши їх або відполіровавши поверхню. Хоча акрил сам по собі міцний, він менш надійний у порівнянні з іншими матеріалами, що використовуються для ванн, і при його монтажі може знадобитися посилення точок напруги (підставками, опорними конструкціями тощо). У процесі виробництва акрилових ванн може використовуватися прошарок зі скловолокна. Це робить їх міцнішими, але збільшує вартість.
Плюси та мінуси акрилових ванн
Плюси акрилових ванн
- Доступна ціна;
- Стійкість до утворення тріщин та сколів;
- Легко піддаються ремонту;
- Гладка, непориста, зручна поверхня;
- Зберігають тепло;
- Безліч варіантів кольору, розміру та конфігурацій;
- Невелика вага;
- Міцний, особливо якщо армовані скловолокном;
- Легко чистити та обслуговувати.
Мінуси акрилових ванн
- Легко дряпаються;
- Схильність до утворення плям та знебарвлення;
- Може відчуватися порожнеча.
Рекомендуємо прочитати:
Чищення та догляд за акриловими ваннами
Акрилові ванни не вимагають особливого догляду і легко чистяться, але існують засоби для чищення і процеси, які продовжать термін служби вашої ванни. Але дехто може скоротити його.
Немає спеціального засобу для чищення акрилових ванн, який ви обов’язково повинні використовувати, щоб зберегти термін служби вашої ванни. Чистити акрилову ванну легко: просто регулярно використовуйте м’які, неабразивні засоби для чищення і матеріали (щоб уникнути появи подряпин).
Наповніть ванну теплою водою із 50-100 мл. миючого засобу для посуду, дайте їй відстоятися, а потім протріть м’якою тканиною або губкою і промийте. Для очищення зовнішньої поверхні ванни використовуйте рідке мило, миючий засіб або універсальний засіб для чищення. Щоб ванна блищала (і її було легко чистити), кілька разів на рік наносите автомобільний віск для блиску і водостійкості.
Акрилова ванна: Питання та відповіді
Чи довговічні акрилові ванни?
Багато акрилових ванн середнього та преміум класу армуються скловолокном, що робить їх більш міцними. Загалом акрил – це міцний матеріал, який добре тримається протягом багатьох років. Крім того, якщо на ванні з’являються подряпини, їх досить легко усунути. Докладніше про це читайте у статті «4 способи: Як прибрати подряпини з акрилової ванни в домашніх умовах».
Яких форм та розмірів бувають акрилові ванни?
Завдяки податливості матеріалу, акрилові ванни випускаються практично будь-якої форми, розміру та конфігурації, а також з усіма можливими додатковими системами та аксесуарами. Вони можуть бути кутовими, вбудовуваними, прямокутними, овальними та у формі туфельки.
Якщо ви любите довгого полежати у воді, акрилова ванна підійде вам якнайкраще. Ви також можете вибрати ванну з форсунками – повітряними, водяними або комбінованими – для підбадьорливого або заспокійливого ефекту.
Чи пошкодить ацетон акрилову ванну?
Ацетон і засоби для чищення, що містять ацетон, не рекомендується використовувати для акрилових ванн. Щоб уникнути пошкоджень, уникайте потрапляння будь-яких розчинників на акрилову поверхню. Якщо ви пролили розчинник, негайно змийте його і промийте ванну з милом або засобом для чищення.
Чи подряпає харчова сода акрилову ванну?
Ні, не подряпає. Більше того, вона є добрим м’яким скребком для стійких плям. Посипте вологу внутрішню поверхню ванни харчовою содою, збризкайте водою, залиште на кілька хвилин і акуратно протріть неабразивною тканиною або губкою. Не використовуйте грубу сторону губки для чищення акрилової ванни!
Як відремонтувати акрилову ванну?
Ремонт акрилової ванни досить простий і недорогий. Після ретельного очищення ванни, використовуйте лист дрібнозернистого наждачного паперу, щоб зачистити подряпини, потім нанесіть на навколишню поверхню автомобільний віск і спостерігайте, як подряпини зникають. Невеликі поверхневі подряпини можна зачистити зубною пастою та вологою ганчіркою.
Чи можна відновити чи пофарбувати акрилову ванну?
Акрилова ванна може бути відновлена або реставрована професійно, але це може бути дорого. Відвідайте свій улюблений магазин товарів для дому та купіть набір для реставрації акрилової ванни, щоб відреставрувати її самостійно!
Одна з головних особливостей акрилу полягає в тому, що він доступний у великій кількості кольорів із захистом від вицвітання, які доповнять будь-яку колірну гаму. Якщо вам набрид колір вашої ванни, ви можете пофарбувати її латексною або двокомпонентною епоксидною фарбою. Перед фарбуванням ванни обов’язково захистіть усі навколишні плитки та матеріали, інакше ви ризикуєте пошкодити решту ванної кімнати та все, що в ній знаходиться.
Чи можна облицьовувати акрилову ванну?
Більшість акрилових ванн не можуть бути надійно приклеєні до плитки, що може призвести до відвалення плитки та анулювання гарантії на ванну. В якості альтернативи ви можете встановити борт навколо ванни (не приклеюючи його до самої ванні). Непогане рішення – зробити екран. Про те, як це зробити, ми писали у статті «Як зробити розсувний екран під ванну із пластикових панелей своїми руками».
Порівняння та протиставлення: акрилова та чавунна ванна
Ці два популярні матеріали зовсім різні, хоча ванни за формою та стилем можуть бути схожі.
Вага
Чавунні ванни дуже важкі, а акрилові – легкі (загалом понад 120 кг для чавуну проти 30 кг для акрилу – і ще до додавання води). Тяжкі ванни часто вимагають додаткової опори на підлогу, а деякі ванні кімнати на верхніх поверхах можуть не витримати чавунну ванну.
Зовнішній вигляд
Акрилові ванни можуть імітувати зовнішній вигляд чавунних ванн, але справжній чавун має додаткові переваги – автентичність, непідвладність часу, розкішний вигляд.
Довговічність
Чавун – це матеріал, який у буквальному значенні може прослужити десятиліття і більше, а акрил, хоч і довговічний, але не витримає випробування часом так само добре, як чавун.
Догляд
Обидва матеріали досить прості у догляді і вимагають регулярного легкого чищення м’якими, неабразивними засобами, що чистять. Хоча акрилові ванни легше подряпати, ніж чавунні, подряпини, сколи та тріщини можна легко відремонтувати (що складно зробити з чавунною ванною).
Збереження тепла
Чавун відомий своїми чудовими властивостями збереження тепла. Акрил також може похвалитися чудовими теплозберігаючими властивостями, оскільки непориста поверхня зазвичай тепла на дотик (навіть якщо не наповнена теплою водою). Тому обидва матеріали є добрим вибором для тих, хто любить поніжитися у воді протягом тривалого часу.
Вартість
Акрил значно доступніший за чавун, хоча термін його служби не такий великий.
Підведемо підсумки
Щоб наочно показати вам плюси та мінуси акрилових та чавунних ванн, ми склали невелику табличку:
Чавунна ванна | Акрилова ванна | |
Вага | ✘ | ✔ |
Зовнішній вигляд | ✔ | ✔ |
Довговічність | ✔ | ✘ |
Простота догляду | ✔ | ✔ |
Збереження тепла | ✔ | ✔ |
Міцність | ✔ | ✘ |
Простота встановлення | ✘ | ✔ |
Вартість | ✘ | ✔ |
Рішення про вибір чавунної чи акрилової ванни залежить від кількох факторів. Якщо вам важлива довговічність, то емальовані чавунні ванни безперечно краще, оскільки вони міцні і служать протягом десятиліть. Якщо йдеться про доступність, то акрилові ванни дешевші і пропонують більше переваг за меншою ціною. Обидві ванни здатні зберігати температуру теплої води та прості у догляді.
У цій статті ми розглядали питання: чавунна чи акрилова ванна, що краще; плюси та мінуси двох матеріалів. Сподіваємось, інформація була вам корисна. Свої запитання та думку ви можете залишити у коментарях. Не забудьте поділитись публікацією з друзями!