Чи можна приймати ванну при високому тиску і як це правильно робити

Для лікування артеріальної гіпертензії призначають як медикаменти, а й домашню гидротерапию. Вона застосовується у вигляді ванн, обливань, душу, локальних ванн. Вибір методики проведення та температурного режиму залежить від показників тиску, стадії захворювання та інших факторів. В цій статті ми розповвімо, чи можна приймати ванну при високому тиску і як це правильно робити.

Як гаряча ванна впливає на серцево-судинну систему

Часто питають, чому не можна приймати ванну при підвищеному тиску з гарячою водою? Якщо при гіпертензії повністю (до шиї та потилиці) поринути у воду, нагріту вище 37 °С, судини внутрішніх органів та головного мозку різко розширюються. Це загрожує колапсом (небезпечним життя падінням тиску), інколи ж – розривом судин і геморагичним інсультом.

На ранніх стадіях гіпертонічної хвороби корисний контрастний душ. Коли чергується вода з різною температурою, судинні стінки зміцнюються за рахунок поперемінної напруги та розслаблення, покращується кровообіг. Під час прийому душу різницю між теплою та холодною водою поступово збільшують для тренування судин та загального загартовування.


Важливо

Вода у ванні остигає з різною швидкістю – це необхідно враховувати. Все залежить від виду ванни за матеріалом виготовлення та товщини стінок. Наприклад, сталеві ванни набагато гірше зберігають тепло, ніж кам’яні, а швидкість остигання у акрилових – середня.


Види інсульту, ішемічний та геморрагічний

Такий вид гідротерапії протипоказаний при варикозі вен та схильності до утворення тромбів. Кров’яний потік у момент розкриття судин може відірватися, закупорити магістральні артерії легень, мозку та серця.

При гіпертензії і навіть гіпертонічному кризі дозволені місцеві гарячі ванни для окремих зон. Локальне розширення судин забезпечує перерозподіл крові між частинами тіла, знімає м’язову та судинну напругу.

Гаряча ванна: користь та шкода, плюси та мінуси, за та проти.

Лікувальні ванни при високому тиску

Існує міф, що гіпертонія та ванна – несумісні і навіть небезпечні речі. Насправді, це не так. Існують не тільки безпечні, а й лікувальні водні процедури для людей із підвищеним артеріальним тиском.

З терапевтичною метою гіпертоніки можуть приймати ванну з прохолодною або помірно теплою водою. Така процедура тонізує мускулатуру, а пружні м’язи сприяють активному венозному відтоку крові, попереджаючи розвиток набряків та стимулюючи артеріальний кровотік. Але холодна вода може спровокувати у нетренованої людини спазм стін артерій і тим самим підняти тиск.

В ідеалі ванна при гіпертонії готується з води середньої теплоти (від 35 до 37 ° С), щоб знизити ризик спазмів або розрив судин до мінімуму. Хороший терапевтичний ефект при підвищеному артеріальному тиску робить тулубна ванна. Під час неї під голову кладуть згорнутий рушник, а шию, верхню частину грудей та зону серця водою не покривають.

Ванни для гіпертоніків

Існує безліч добавок, що допомагають подолати гіпертензію – настої та відвари лікарських рослин, морська сіль, аромамасла. Вони розслаблюють, заспокоюють нервову систему, знімають спазми судин та, відповідно, знижують артеріальний тиск. Ось кілька рецептів ванн від гіпертензії.

Хвойна

Стабілізує кров’яний тиск завдяки релаксуючому впливу ефірних олій. Показана лише за гіпертонії 1 ступеня.

125 г соснових голок заливають 3 літрами води, доводять до кипіння та відварюють на слабкому вогні 15 хв. Дають постояти 6-7 годин, проціджують, виливають у теплу ванну. Процедуру приймають перед сном протягом 15 хв, потім ополіскують під душем. Частота прийому – 1 раз на 3-4 дні, тривалість курсу – 12 сеансів. Така ванна ефективно знижує АТ і як одноразову процедуру в період загострення.

Хвою замінюють порошковим або рідким екстрактом, а також таблетками. Для повної ванни потрібно 2 ст. ложки порошку, 2 розтерті хвойні пігулки або півсклянки рідкого препарату.

Хвойні екстракти для ванни

Хвойно-трав’яна

Спеціальний фітозбір у поєднанні з хвоєю усуває спазми у коронарних артеріях, що сприяють зростанню тиску.

В емальовану каструлю поміщають 50 г соснових голок, по 12 г подрібнених ягід і листя глоду, по 15 г шишок хмелю і трави сухоцвіту болотної, заливають 5-7 літрами окропу. Підігрівають суміш на водяній бані 15 хв, настоюють 40 хв, фільтрують та виливають у ванну з теплою водою. Проводять процедуру не довше 15 хв, двічі на тиждень, лише 8 сеансів.

Смородинова

Регулює обмін речовин і приводить до норми артеріальний тиск. Рецепт:

7 ст. ложок сухого подрібненого листя і стільки ж висушених ягід смородини поміщають у каструлю, заливають 2 літрами холодної води, дають закипіти. Зменшують вогонь і кип’ятять ще 20 хв. Охолоджений відвар проціджують і додають у ванну (температура трохи більше 37 °З). Процедуру повторюють через добу протягом місяця.

З лавандовою або м’ятною олією

Заспокійлива терапевтична ванна розслаблює мускулатуру, знімає фізичну та емоційну напругу.

У теплу воду кладуть морську сіль і перемішують до повного розчинення, вводять 8-10 крапель ефірної олії. Прийом ванни продовжують протягом 20 хвилин після виходу шкіру промокають рушником.

З відваром валеріани

Нормалізує серцевий ритм та показники артеріального тиску.

0,5 кг трави валеріани кип’ятять 15 хв, настоюють 30 хв. Процідивши відвар, виливають у теплу ванну. Курс лікування – 12 процедур упродовж 6 тижнів.

Загальні поради щодо прийняття лікувальних ванн для гіпертоніків

Лікувальні ванни з відварами або ефірними оліями готують за такими правилами:

  • користуються лише емальованою ємністю (оцинковані чи пластикові не підходять);
  • в 10 л води додають відвар з 50-70 сухої лікарської сировини або 200 г свіжозібраної;
  • великі відрізки стебел, гілки чи кореневища кип’ятять 15 хв, дають настоятися під кришкою мінімум 40-60 хв, фільтрують і виливають проціджений настій у ванну чи таз.
  • Проведення ванни починають не раніше ніж за годину після їди. Перевіряючи температуру, градусник не виймають із води протягом хвилини. Дуже важливою є точність виміру, оскільки відхилення від норми навіть у 1-2 °С небажане. Після сеансу протягом 30-60 хвилин відпочивають (можна посидіти чи полежати).

Як швидко знизити тиск за допомогою водних процедур

Оперативно нормалізувати АТ у домашніх умовах допомагають місцеві ванни та душ. Вони довели свою результативність у ході експериментів, які проводили кардіологи різних країн. Ось кілька рецептів, які допомагають боротися з гіпертонією:

  • Холодна ванна для ніг. Ступні опускають у таз, виконують ними активні рухи. При цьому судини розширюються, покращується кровообіг, показники АТ зменшуються.
  • Контрастний душ для ніг. По черзі включають гарячу та холодну воду. Під струмінь підставлять кожну ступню на 1-2 хвилини. За рахунок покращення тонусу судин активізується кровообіг та вирівнюється тиск.
  • Гаряча ванна для рук або ніг. Кисті рук або стопи опускають у таз із гарячою водою на 10-15 хв. За цей час розширюються судини кінцівок, приплив крові до них збільшується, тиск приходить у норму. У ролі добавки використовують кухонну сіль, лікарські трави, ефірні олії. Є рецепти з гірчицею: при нагріванні вона виділяє леткі речовини, що подразнюють шкіру та розширюють судини.
  • Теплий душ для шиї. Струмінь теплої води направляють в область шиї, де проходять магістральні кровоносні артерії. Процедура покращує кровопостачання та харчування мозку, усуває головний біль.

Корисні посилання

У статті ми розглянули питання, чи можна за високого тиску приймати ванну. Ми постаралися максимально його висвітлити та привели корисні поради. Сподіваємось, публікація була корисною. Не забудьте поділитися з друзями!

Залишити відповідь

Мы используем файлы Cookie для лучшего представления сайта. Продолжая использовать сайт, вы соглашаетесь с использованием файлов Cookie.
Согласиться
Политика конфиденциальности